Nadace Eurotel: „Vánoční linka domů“ pro dětské pacienty letos počtvrté

Praha, 9. prosince 2002 – Nadace Eurotel pro děti, které v období adventu a vánočních svátků nemohou být se svými blízkými a tráví čas v nemocnici, připravila bohatý program. Smyslem akce je umožnit dětským pacientům kontakt s rodinou v době, kterou ostatní děti tráví se svými nejbližšími. Nadace Eurotel letos distribuuje pro děti dobíjecí kupony do mobilních telefonů téměř za 600 000 korun. Kupony v tomto roce nově předávají klauni z neziskové organizace Zdravotní klaun, kteří si připravili pro děti překvapení v podobě speciální vánoční besídky.

„Přítomnost klauna má na děti blahodárný účinek,“ říká PhDr. Jaroslav Šturma, předseda Českomoravské psychologické společnosti a člen správní rady Nadace Eurotel. „Jeho vystoupení dokáže odlehčit situaci a odvést pozornost od nemoci a léčení. Klauniáda dětem přináší radost, smích a povzbuzení, což nepochybně prospívá jejich léčbě. Humor a dobrá nálada jsou důležité léčebné prostředky,“ dodává. 

Dětská oddělení největších českých nemocnic letos obdrží téměř 300 Go kuponů, každý v hodnotě dvou tisíc korun. Na vyžádání si děti mohou vypůjčit mobilní telefony, které nemocnice obdržely již v minulých letech, a spojit se s nejbližšími. Podmínky k zapůjčení bývají ve většině nemocnicích podobné. Nejčastěji mají mobily k dispozici ti, kteří jsou nepohybliví, jsou v nemocnici dlouhodobě nebo právě utrpěli úraz. Telefonování děti rozptýlí a zažene smutek či depresi.

Nezisková organizace „Zdravotní klaun“ působí v České republice od roku 1998. Od té doby pořádá pravidelné klauniády v nemocnicích a síří tuto myšlenku na seminářích a konferencích. Součástí její činnosti je také rozšířit povědomí o tom, že práce klaunů v nemocnicích není jen „legrační“ představení, ale terapeutická činnost. Vystoupení přispívají ke zlepšení psychického a fyzického stavu dětí formou humoru a smíchu a pomáhají překonávat strach z očekávaných lékařských procedur.

„V západoevropských zemích jsou zdravotní klauni součástí větších nemocnic již po dvě desetiletí,“ říká Gary Edwards, vůdčí osobnost neziskové organizace Zdravotní klaun. „V České republice jsme zatím jediná nezisková organizace, která se těmito profesionálními klauniádami zabývá. Proto s některými nemocnicemi pravidelně spolupracujeme,“ vysvětluje Edwards, k jehož vystoupením patří např. transplantace červeného nosu nebo transfuze čokoládového mléka. Vánoční představení, které Zdravotní klaun připravil speciálně pro Nadaci Eurotel, využívá českých vánočních tradic, koled a říkanek, které si klauni upravují, jako např. „Vánoce, Vánoce přicházejí, nemoce, nemoce odcházejí“ apod.

Ve Středočeském kraji a v Praze vystoupí Zdravotní klaun celkem sedmkrát: v nemocnicích v Mladé Boleslavi a Mělníku, dvakrát ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady, dále ve Fakultní Thomayerově nemocnici v Praze-Krči, ve Fakultní nemocnici v Praze-Motole a na Dětské klinice v Praze 2 (podrobnosti jsou uvedeny v příloze).


Nadace Eurotel se zaměřuje na podporu projektů, které přispívají ke zdravému vývoji dětí a mládeže a k jejich lepšímu duševnímu i tělesnému rozvoji. Jedná se například o podporu aktivit zaměřených na využití volného času, programů pro sociálně a zdravotně znevýhodněné děti a mládež a podporu výchovy, vzdělávání a mimořádného nadání u dětí a mládeže.

Nadace Eurotel je samostatnou neziskovou organizací. Jejím zřizovatelem je společnost Eurotel Praha, spol. s r. o. Nadace je financována z prostředků darovaných společností Eurotel. V budoucnu by nadace chtěla získávat prostředky i z celonárodních sbírek, darů od dodavatelů, zákazníků a zaměstnanců společnosti Eurotel.

Váš názor Další článek: T-Mobilu nefunguje MMS roaming

Témata článku: EU, Nezisková organizace, Link, Euro, Linka, Edwards, Pacient, Let


Určitě si přečtěte

Virtuál Heyah má pohádkovou nabídku: Všechno bez limitu a 10 GB za 160 Kč

Virtuál Heyah má pohádkovou nabídku: Všechno bez limitu a 10 GB za 160 Kč

** Ano, pro kartu s neomezeným tarifem musíte za hranice ** U nás byste se nedoplatili, v Polsku je to ale jiné, pohádkové ** Jak může být tak levný? Ptejte se, jak jinde můžou být tak drazí...

Aleš Pospíšil | 47

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 20

Předpověď počasí od Českého hydrometeorologického ústavu slibuje nejpřesnější data

Předpověď počasí od Českého hydrometeorologického ústavu slibuje nejpřesnější data

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) už nedodává pouze data, má dvě aplikace pro Android Těšit se můžete na jednoduché uživatelské rozhraní a dostatek informací Chybí naopak jakékoliv možnosti nastavení a postrádáme také widgety

Filip Kůžel, Jozef Cmar | 9