Nadmíru chytrý mobilní virus Commwarrior.C

F-Secure popsal další červ, který napadá smartphony se Symbianem. Zajímavé jsou zejména způsoby jeho šíření.

Commwarrior.C se stejně jako předchůdci A a B šíří přes Bluetooth (chytře mění názvy souboru) a posílá sám sebe v multimediálních zprávách na všechna čísla v adresáři telefonu. Navíc ale ještě sleduje příchozí zprávy. Když vám někdo pošlete textovku nebo MMS, červ na ni sám odpoví multimediální zprávou, ke které se rovnou přibalí. Aby toho nebylo málo, nakopíruje se na paměťovou kartu, přes kterou se při výměnách může dostat do jiných telefonů.

Virus samotný příliš neškodí, jen otravuje život. Na displeji změní logo operátora, při posílání textovek nebo MMS otvírá internetový prohlížeč s určitou adresou.

Virů pro smartphony se nemusí bát uživatelé, kteří instalují aplikace pouze z ověřených zdrojů – tj. ne ty, co jim pošle známý, co najdou na internetu (jedním slovem warez). Ti ostatní si musí dát pozor a nepotvrzovat bezmyšlenkovitě každý dialog, který jim telefon nabídne.

Témata článku: Virus, Chytrý mobil, Warez, Mobil, Vir

Určitě si přečtěte

Jak bezpečně používat smartphone

Jak bezpečně používat smartphone

** Bezpečnost má ve spojitosti s mobilem mnoho podob ** Bakterie, baterie, viry, zloději, děravá paměť... ** Někdy je řešení jednoduché, jindy prakticky neexistuje

13.  8.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 15

Ransomware útočil a připomněl, že máme používat selský rozum

Ransomware útočil a připomněl, že máme používat selský rozum

** Česku se spíše vyhnul ** Ve světě ale napáchal velké škody ** Nejlepší obranou je přitom přirozená ostražitost na webu

20.  5.  2017 | Polesný David, Čížek Jakub | 7