NailO: bezdrátový touchpad přímo na nehtu

Ovládání moderních zařízení se velkou měrou překlopilo do dotyku. S novým typem snímače NailO, který se umístí na nehet palce, se už nepotřebujete zařízení dotýkat.
NailO: bezdrátový touchpad přímo na nehtu

S příchodem chytrých hodinek nastává problém. Při interakci je prst vzhledem k displeji tak velký, že dochází k zakrytí takřka celé plochy. Apple se to pokusil vyřešit pomocí digitálního kolečka na straně. Inženýři z MIT Media Laboratory vymysleli mnohem zajímavější ovládání.

NailO je malý touchpad, který obsahuje i veškerou potřebnou elektroniku, baterii a bezdrátový systém. Velikost je přizpůsobená pro umístění přímo na nehtu palce u ruky.

Klepněte pro větší obrázek
Složení NailO

Díky tomu lze snadno ovládat dotykovou plošku ukazováčkem. NailO funguje jako bezdrátový touchpad pro jakékoli kompatibilní zařízení. S mobilním telefonem, tabletem, notebookem a dalšími přístroji ho lze spojit pomocí Bluetooth.

Klepněte pro větší obrázek
NailO maskovaný jako módní doplněk

Konstrukce zařízení obsahuje kromě kapacitního snímače a baterie dohromady ještě tři čipy sloužící jako řadič, Bluetooth systém a zpracování dotykové plochy. Vzhledem k velmi tenkým a malým rozměrům bylo nutné použít opravdu supertenkou baterii (0,5 mm) a to znamená i nízkou výdrž. I když mají použité čipy nízkou spotřebu, v současné verzi dochází k automatickému vypínání, když se nepoužívá.

Když nemůžete používat ruce

NailO se nejvíce hodí při činnostech, kdy máte obě ruce plné nebo je nemůžete používat pro ovládání klávesnice, dotykového displeje a podobně. Pouhé posouvání ukazováčkem je rychlé, pohodlné a nebrání stávající činnosti.

Na psaní to není

Jak je vidět na videu, i na tak malé ploše lze poměrně přesně ovládat a snímat pohyb prstu. Hlavní použití NailO je ale pochopitelně třeba pro posouvání obrazu, asi nejčastější úkon na dotykových zařízeních.

Klepněte pro větší obrázek
I na malé dotykové plošce lze ovládat se slušnou přesností

Zůstává tak otázkou, zda tento koncept může na trhu reálně uspět, alespoň v nějaké podobě. Jak se vyjádřil Steve Hodges, který šéfuje vývoji senzorového výzkumu v Microsoftu, klávesnice a myši v brzké době jen tak nezmizí. Stále je ale prostor u nových typů zařízení jako jsou chytré hodinky a podobně, u starších zařízení pak jde o případy, kdy nelze používat obě ruce.

Typickým příkladem ideálního zařízení by tak mohla být budoucí forma zobrazovací čočky, takové pokročilejší miniaturní Google Glass. Ovládání rukou u hlavy není vůbec ergonomické a NailO by tak bylo ideální řešení. Takže možná se s podobným systémem ovládání setkáme v budoucnu u dalších forem elektroniky na tělo.

Diskuze (2) Další článek: Nokia chystá comeback se smartphony na rok 2016

Témata článku: Technologie, Příslušenství, Kompatibilní zařízení, MIT Media Lab, Massachusetts, IAG, Ideální zařízení, Nejčastější úkon, Automatické vypínání, Malý touchpad, Bezdrátový systém, Malý rozměr


Určitě si přečtěte