NASA vybuduje na Měsíci mobilní síť

Je tomu téměř čtyři desetiletí, kdy lidé poprvé stanuli na povrchu našeho souputníka, byl to tehdy vskutku malý krok pro člověka, ale velký skok pro lidstvo. Nyní probíhají přípravy na velkolepý návrat. Americká NASA (National Aeronautics and Space Administration) totiž plánuje na Měsíci vybudovat základnu se stálou lidskou posádkou. Projekt by mohl být dokončen okolo roku 2020, přičemž základna bude umístěna na jižním pólu a sloužit pouze vědeckým účelům. V souvislosti s výstavbou stanice plánuje NASA spolu s kolegy z British National Space Centre (NBSC) zajímavý projekt. Tím není nic menšího než vybudování mobilní sítě na povrchu Měsíce, která umožní lidem snadnou komunikaci nejen mezi sebou, ale také s jejich blízkými na Zemi prostřednictvím obyčejných mobilů.

Klepněte pro větší obrázek
S mobilním telefonem bude pro vědecké pracovníky Země o kousek blíž • pohled z lodi Apollo 8, tak jak ho zachytila při průletu okolo Měsíce na Štědrý večer roku 1968

Projekt dostal název MoonLITE a jeho realizace je naplánována na rok 2012, potřebná infrastruktura tedy poslouží i při výstavě základny. Možná to nevypadá nijak důležitě, ale i možnost mít se sebou vlastní telefon a komunikovat se svými blízkými zcela obyčejným způsobem usnadní vědeckým pracovníkům pobyt na jejich mimozemském pracovišti. NASA se tak pravděpodobně stane také vítězem peněžité částky v hodnotě 10 000 dolarů v soutěži vyhlášené americkým prodejcem mobilů younevercall.com. Pokud byste ji ještě chtěli zkusit předstihnout, připomínám, že odměnu získá ten, kdo jako první zavolá mobilním telefonem z povrchu Měsíce do Los Angeleské centrály společnosti a zodpoví několik jednoduchých otázek.

Diskuze (31) Další článek: Se slevou Java her přichází i T-Mobile

Témata článku: Ostatní, NASA, NAS, Síť, Mobilní síť, Mobil, Vědecký pracovník, Velkolepý návrat, Měsíc

Určitě si přečtěte