Nejlevnější iPhone nepomohl. Applu padají prodeje, příjmy i zisk

Nejlevnější iPhone nepomohl. Applu padají prodeje, příjmy i zisk

Napjatě očekávané finanční výsledky Applu za leden až únor jsou zde. Jestliže předchozí kvartál byl varováním, tento kvartál potvrzuje problém. I když je zřejmé, že „problém“ je značně relativní pojem, Apple je (podle několika ukazatelů) nejbohatší firmou na světě a podle nedávné studie drží 40 % zisků mezi 150 nejbohatšími firmami v Silicon Valley.

Klepněte pro větší obrázek

Uplynulý kvartál je po 13 letech první, kdy Applu klesly tržby a ještě výraznější pokles se očekává za aktuální kvartál. Poprvé v historii iPhonu klesla prodejní čísla a nezachránila to ani premiéra nejlevnějšího iPhonu, modelu SE.

Před rokem Apple utržil 58 miliard dolarů, letos je to 50,6 miliardy dolarů (1,2 bilionu Kč). Čistý zisk meziročně klesl o 30 % na 10,5 miliardy dolarů. Prodalo se 51,2 milionu iPhonů, což je o deset milionů méně než za stejný kvartál před rokem. Právě to je hlavní důvod hospodářského poklesu, vždyť iPhone se na tržbách firmy podílí dvěma třetinami.

Propad prodejů iPhonů můžeme očekávat i v dalším čtvrtletí. Analytici tvrdí, že je to tím, že se trh se špičkovými smartphony nasytil a obnova stávajících zařízení zpomaluje, protože uživatelé mezi jednotlivými generacemi nevidí zásadní vývoj.

Pokles prodejů iPadů nepřekvapuje, to už je dlouhodobější trend. Tablety mají výrazně delší životní cyklus než smartphony. Situace kolem jediného opravdu nového produktu za poslední roky – chytrých hodinek Apple Watch – je zahalená tajemstvím, firma prodejní čísla nezveřejňuje.

Diskuze (231) Další článek: Testujeme Samsung Galaxy J3 Duos (2016) [video]

Témata článku: Apple, Hospodaření a finance, Apple iPhone 4GB, Apple iPhone 7, Apple iPhone SE, Apple iPhone SE 64GB, Pad, Předchozí kvartál, APP, Nejlevnější iphone, Prodej, Hlavní důvod, Zisk, Životní cyklus

Určitě si přečtěte