Nejlevnější iPhone nepomohl. Applu padají prodeje, příjmy i zisk

Nejlevnější iPhone nepomohl. Applu padají prodeje, příjmy i zisk

Napjatě očekávané finanční výsledky Applu za leden až únor jsou zde. Jestliže předchozí kvartál byl varováním, tento kvartál potvrzuje problém. I když je zřejmé, že „problém“ je značně relativní pojem, Apple je (podle několika ukazatelů) nejbohatší firmou na světě a podle nedávné studie drží 40 % zisků mezi 150 nejbohatšími firmami v Silicon Valley.

Klepněte pro větší obrázek

Uplynulý kvartál je po 13 letech první, kdy Applu klesly tržby a ještě výraznější pokles se očekává za aktuální kvartál. Poprvé v historii iPhonu klesla prodejní čísla a nezachránila to ani premiéra nejlevnějšího iPhonu, modelu SE.

Před rokem Apple utržil 58 miliard dolarů, letos je to 50,6 miliardy dolarů (1,2 bilionu Kč). Čistý zisk meziročně klesl o 30 % na 10,5 miliardy dolarů. Prodalo se 51,2 milionu iPhonů, což je o deset milionů méně než za stejný kvartál před rokem. Právě to je hlavní důvod hospodářského poklesu, vždyť iPhone se na tržbách firmy podílí dvěma třetinami.

Propad prodejů iPhonů můžeme očekávat i v dalším čtvrtletí. Analytici tvrdí, že je to tím, že se trh se špičkovými smartphony nasytil a obnova stávajících zařízení zpomaluje, protože uživatelé mezi jednotlivými generacemi nevidí zásadní vývoj.

Pokles prodejů iPadů nepřekvapuje, to už je dlouhodobější trend. Tablety mají výrazně delší životní cyklus než smartphony. Situace kolem jediného opravdu nového produktu za poslední roky – chytrých hodinek Apple Watch – je zahalená tajemstvím, firma prodejní čísla nezveřejňuje.

Témata článku: Apple, Hospodaření a finance, Apple iPhone 4GB, Apple iPhone 7, Apple iPhone SE, Apple iPhone SE 64GB

231 komentářů

Nejnovější komentáře

  • _John_Returns_ 28. 4. 2016 21:04:38
    Potichu jsem to tu sledoval. Neměl jsem důvod zasahovat. A jen se bavil,...
  • Petr Moucha 28. 4. 2016 13:28:32
    kvartál není jen leden a únor, raději se nepouštějte do těhle vyšších vod...
  • petrikzviera 28. 4. 2016 5:21:18
    Už to začalo. Jeden zamestnanec tu stratu...
Určitě si přečtěte


komerční sdělení

Komerční sdělení