Němci jsou naštvaní, chtějí po Nokii zpět miliardovou dotaci

Na začátku letošního roku oznámila Nokia svým zaměstnancům v továrně v německém městě Bochum, že už s nimi pro tento rok nepočítá a továrnu v polovině roku uzavře. Ta funguje zhruba čtrnáct let a práci si v ní našlo 2 300 lidí. Plánované uzavření bochumské továrny vyvolalo v Německu bouři nevole. S ukončením výroby nesouhlasí nejen zaměstnanci, ale ani německá vláda a spolková země Severní Porýní-Vestfálsko, které Nokii v letech 1998 a 1999 podpořily obrovskými subvencemi v hodnotě několika desítek milionů eur. Přestavitelé Severního Porýní-Vestfálska nyní otevřeně vyzvali finského výrobce, aby dotace ve výši 41,3 milionů euro (více než miliarda korun) vrátil.

Nokia v tiskové zprávě uvedla, že je překvapená. Dále, že všechny podmínky pro získání dotace splnila dle dohody, proto v tomto pokusu získat peníze zpět nevidí význam. Tak či onak, pokud by nakonec byla Nokia donucena dotaci vrátit, nebude to pro ni žádná velká rána. Samotný provoz náhradní továrny, která bude od března fungovat v Rumunsku, bude pro finskou společnost výrazně levnější, odhady mluví o pouhé jedné desetině současných nákladů na provoz továrny v Bochumi. A to bude zaměstnávat ještě o 1 200 pracovníků více...

Není divu, že se němečtí představitelé zlobí, Nokia totiž vykazuje stále větší výnosy a ty bude nyní zdaňovat v Rumunsku. Navíc společnost „drze“ vyčerpala investiční pobídky a teď balí kufry a stěhuje se jinam, kde dostane nové a zároveň ušetří na mzdách.

Diskuze (7) Další článek: Kdo vyhrál TomTom Go 920?

Témata článku: Nokia, Ostatní, Mil, Dot, Německá vláda

Určitě si přečtěte