Němečtí ptáci si prozpěvují melodie z mobilu

Němečtí ptáci si prozpěvují melodie z mobilu

Mobilní telefony již začaly ovlivňovat také zvířata. Konkrétně zpěvné ptáky, kteří si začali pozpěvovat melodie z mobilních telefonů. Zjistil to německý ornitolog Richard Schneider z centra pro ochranu ptactva NABU. Při svém průzkumu zjistil, že někteří ptáci zařadili do svého repertoáru doposud neslýchané melodie, které se nápadně podobají vyzvánění mobilních telefonů. Zejména kavky, špačci a sojky imitují melodie z mobilů téměř dokonale.

Co je příčinou? Především fakt, že i typicky lesní ptáci, jako jsou například sojky, pomalu začínají vnikat do městských zástaveb. Zde snadno získají potravu a v parcích najdou dostatečné životní zázemí. Ptáci se přizpůsobili svému novému prostředí a začali imitovat zvuky okolí. A vzhledem k rozšířenosti mobilních telefonů zde není nouze o jejich neustálé vyzvánění. Klasické jednohlasé zvonění (pípání) starších telefonů přitom přibližně odpovídá rozsahu i repertoáru ptáků, kteří nové melodie odposlouchají a následně opakují. Složité polyfonní melodie reprodukovat nedokážou.

Své původní melodie ptáci nezapomínají. Nadále slouží k hledání svého partnera nebo pro vymezení teritoria. Nové, cizí melodie fungují častěji jako klam pro nepřítele.

Zdroj: Nabu.com (via Novinky.cz)

15 komentářů

Nejnovější komentáře

  • kert 24. 7. 2005 13:55:11
    Neni to nic nového ani převratného. Ptáci se prostě přizpůsobují, tankrát...
  • Rada.K, Rada.K 24. 7. 2005 13:14:10
    Já jsem o tom slyšel možná před více než třemi lety. Tehdy povídali, že to...
  • baryj, baryj 24. 7. 2005 10:44:15
    Sousedi mají papoucha, který až příliš věrně imituje telefon - sice jenom...

komerční sdělení

Komerční sdělení