Nemůžete v noci usnout? Možná za to může váš mobil

Trpíte nespavostí? Pokud ano a před tím než se uložíte ke spánku telefonujete přes mobil, tak právě v tom by mohl být zakopaný pes. Alespoň tak to vidí tým švédských vědců z Uppsalské univerzity. „Jestli máte problémy se spánkem, neměli byste před tím, než jdete spát telefonovat z mobilu,“ poznamenal profesor sociálního lékařství Bengt Arnetz. V telefonickém rozhovoru pro francouzskou tiskovou agenturu AFP dále řekl, že spolu s kolegy z michiganské univerzity zjistili, že záření mobilních telefonů způsobuje nespavost, bolesti hlavy a poruchy koncentrace.

Klepněte pro větší obrázek
Záření vydávené mobilem při hovoru má prý řadu negativních důsledků

Více než osmnáct měsíců tuto hypotézu vědci ověřovali pozorováním, kterého se účastnilo 35 mužů a 36 žen ve věku od 18 do 45 let. Některé testovací subjekty byly přerušovaně vystavovány záření o frekvenci 884 MHz, což je ekvivalent toho co při hovoru vyzařuje mobilní telefon. Tzv. placebo-efektem, tedy ozařováním jen naoko byly výsledky potvrzeny. „Ti co byli vystaveni záření si stěžovali na bolesti hlavy, trvalo jim déle, než usnuli a také nespali tak dobře,“ řekl Arnetz a dodal, že to do jaké míry má záření vliv na neklidný spánek se pokusí popsat v další fázi výzkumu.

Na výsledky této další fáze si velice rád počkám, je totiž skutečně zajímavé sledovat, jak různé vědecké studie mnohdy docházejí ke zcela protichůdným závěrům.

Témata článku: Ostatní, Mobil