Neviditelný štít od Boeingu ochrání před tlakovou vlnou [technologie]

Letecký a zbrojní gigant Boeing má v úmyslu vyrábět novátorské obranné vojenské zařízení působící na základě silového pole, získal už první patent. Na první pohled to sice vypadá, jako by inženýři Boeingu sledovali příliš sci-fi filmů, jejich úmysl má však reálný základ i praktické využití. Šlo by o technologický průlom: pole založené na energetickém působení by mělo chránit vojáky, jejich vozidla a vybavení před ničivými tlakovými vlnami následujícími po explozích.

Klepněte pro větší obrázek
Nový patent Boeingu na ochranu před tlakovými vlnami (obr.: http://patft.uspto.gov)

Boeing popisuje patent zaregistrovaný 17. března, jako “metodu a systém zmírnění tlakové vlny, jež postupuje jedním prostředím rychlým zahřátím vybrané oblasti tohoto plynného prostředí, za pomoci vytvoření přechodného druhého prostředí, jež první vlnu zachytí a sníží její energetickou hustotu, než ta zasáhne chráněný cíl“.

„Prostředí číslo dvě vlnu mírní odrazem, lomem, rozptýlením, vstřebáním, přenesením setrvačnosti a jejich kombinacemi,“ uvedlo prohlášení Boeingu na vysvětlenou. „Součástí této metody a systému může být detektor události, jež vyvolává tlakovou vlnu; takové čidlo určí vzdálenost, jež tlakovou vlnu dělí od chráněného cíle, a spočítá plán akce. Dále může jeho součástí být generátor energetického oblouku, jenž vytvoří prostředí číslo dvě.“

 

Prostředí číslo dvě vlnu mírní odrazem, lomem, rozptýlením, vstřebáním, přenesením setrvačnosti a jejich kombinacemi

 

Mírnění tlakových vln by tedy mělo probíhat tak, že čidlo by detekovalo výbuch v blízkém okolí, aktivovalo by generátor oblouku, jenž by ionizoval konkrétní, relativně malou oblast a vytvořil by mezi terčem útoku a tlakovou vlnou plazmovou stěnu. Ta by měla před účinky tlakové vlny ochránit například vojáky, jejich vozidla a vybavení.

Takový generátor poté podle Boeingu dá vzniknout „ochrannému“ prostředí číslo dvě vytvořením elektrického oblouku, jenž se pohybuje po „elektricky vodivé trase“ za použití jednoho nebo více intenzivních laserových pulsů, pelet tvořících vodivou iontovou trasu či magnetické indukce.

Jako ve Star Wars, Star Treku, Hvězdné bráně...

Jinými slovy, už to skutečně trochu připomíná celou škálu více či méně podařených sci-fi. Systém by nicméně mohl zamezit škodám způsobeným explozemi v blízkém okolí cíle. V podobě, v níž jej popisuje patent, by však nebyl schopen ochránit cíl proti přímo mířenému útoku,například kulkou, šrapnely z výbuchu či samotnou řízenou střelou.  

Prostor uvnitř takového silového pole by se od okolí lišil teplotou, hustotou a složením. Internetový portál cnet.com nicméně upozornil, že ačkoli systém je technicky zkonstruovatelný, má několik dosud nevyřešených háčků: pole by například odráželo i světlo, což by znemožňovalo jakoukoli vizuální orientaci komukoli, kdo by se uvnitř takového pole nacházel.

Váš názor Další článek: Týden mobilně 275: Xiaomi, to nejsou jen telefony

Témata článku: , , Blízké okolí, Tlak, Účinky, Zmírnění, Štít, Reálný základ, Boeing, Sci-fi film, Star Wars, Pře, Star Trek, První patent