Nezaheslovaný mobil či tablet mohou vyjít dráž než vybavení bytu

Máte svůj tablet a mobilní telefon zaheslovaný? Pokud ne, tak jste součástí nového trendu, který se podle Národního centra bezpečnějšího internetu (NCBI) stále více rozmáhá napříč českou veřejností. „Mobilní zařízení obvykle neobsahují ani elementární ochranu před viry a zákeřným škodlivým softwarem. Data uživatelé často ani nešifrují či nechrání silnými hesly,“ vysvětluje ředitel NCBI Jiří Palyza.

Zatímco stolní počítače a notebooky v českých domácnostech totiž disponují alespoň základní ochranou, v případě chytrých telefonů a mobilů tomu je podle šetření Apegeo Esteem naopak. Přitom mobilní zařízení jsou využívána častěji než počítač a, jak upozornil soudní znalec v oblasti informačních technologií Ivan Janoušek: „Hodnota digitálních dat může snadno převýšit hodnotu zcizitelného vybavení bytu.“

Klepněte pro větší obrázek

Uživatelé se pak prý setkávají s vytunelováním bankovního účtu, vydíráním choulostivými fotografiemi či zablokováním přístupu k osobním účtům na Facebooku či Twitteru. A právě tyto „nepříjemnosti“ mohou řádově vyjít na desítky i stovky tisíc korun. „Přitom šance na chycení digitálního zloděje je mizivá,“ dodává Janoušek.

Jak je to možné?

Lidé totiž na svých přenosných zařízeních uchovávají mnohdy více osobních dat než v osobním počítači: kontakty, soukromá i firemní data, hesla, fotografie, přístup k bankovnictví, privátní i soukromá korespondence. „Navíc pomocí těchto přístrojů řada uživatelů přistupuje i do firemních systémů a databází. Například pracovní e-mail má v chytrém mobilu téměř každý zaměstnanec,“ upozorňuje Janoušek.

Podle průzkumu Apogeo Esteem přitom mobilní zařízení používané ve firmě dostatečně chrání jen 5 až 10 procent společností. V případě domácích uživatelů je situace obdobná: „Zhruba jen desetina uživatelů používá nějakou formu ochrany proti virům a malwaru. Svá data si pak šifruje a pravidelně zálohuje také jen desetina uživatelů,“ konstatuje Lukáš Pelc, senior technik společnosti ServisNaklik.cz, která zajišťuje servis výpočetní techniky domácím uživatelům.

3,7 milionu „mobilních“ Čechů

Mobil či tablet přitom podle výzkumu Media projekt v Česku využívá přes 3,7 milionu obyvatel. Útoky na jejich zařízení prostřednictvím malware či virů jsou prý zatím málo četné, nicméně prý začínají být více a více lákavé. „Po instalaci malwaru se uživateli například začnou nepozorovaně odesílat z telefonu SMS zprávy na drahé placené linky,“ dodává Jiří Palyza z NCBI.

Nová generace malwaru a virů se tedy nezaměřuje na smazání dat, ale hlavně na převzetí kontroly zařízení a jeho zneužití. „Ve většině případů se viry či malware snažily uživatele přimět k platbě pod výhrůžkou pokuty od policie nebo jiné záminky. Často vir zablokuje počítač a neznalý uživatel ho neumí obnovit a nechá ho přeinstalovat, čímž nepřímo o všechna data přijde,“ popisuje běžnou praxi Lukáš Pelc z firmy ServisNaklik.cz.

Těmito útoky mohou být uživatelé okradeni o stovky či tisíce korun měsíčně. Je ale jen otázkou času, než nějaká zločinecká organizace na tato zařízení podnikne masivní útok. „Útočníci budou pravděpodobně vyzývat k instalaci podvodného zákeřného softwaru, jehož účelem bude podvodně získat hesla a přístup k bankovním účtům ovládaným z mobilního zařízení,“ varuje Ivan Janoušek.

Diskuze (11) Další článek: Lenovo vstupuje s mobily na český trh, nabídne desítku modelů

Témata článku: , , , Masivní útok, Jano, Mobil, Byt, Vydírání, Tab, Vybavení, Firemní systém, MOBI, Škodlivý software, Firemní data, Neznalý uživatel,