Nissan ITS: mobily pomohou bezpečnosti silničního provozu

Nissan ITS: mobily pomohou bezpečnosti silničního provozu

Nissan Intelligent Transportation System (ITS) je neustále zdokonalovaný palubní počítač, který se stará o bezpečí posádky vozů japonské značky. Sdružuje v sobě několik existujících služeb a technologií založených na GPS, internetu, ale i mnoha čidlech, která jsou umístěna v samotném automobilu. ITS například sleduje, jestli vůz nevybočuje ze svého jízdního pruhu a nedovolí opilému člověku řídit.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Další funkcí, na které Japonci momentálně pracují, je lokalizace chodců za účelem eliminace počtu nebezpečných kolizí. Na projektu Nissan spolupracuje s Japonským operátorem DoCoMo. Systém by měl fungovat tak, že by mobil s aktivovanou funkcí ochrany chodce neustále informoval síť o své poloze. Na druhé straně by operátor komunikoval s palubním systémem ITS a předával mu informace o chodcích v blízkosti vozu.

Na podobném principu bude fungovat i sledování vzájemné polohy automobilů. V budoucnosti by měl uživatel ITS vědět, že zpoza rohu vyjede nebezpečně rychlý vůz. Systém by měl také zamezit nehodám souvisejícím s přehlédnutím jiného vozu v tzv. slepém úhlu.

Témata článku: Ostatní

5 komentářů

Nejnovější komentáře

  • alambert 23. 4. 2007 15:08:27
    já bych si ji nechal dát třeba do hodinek, nebo ji nosit jako nějakej...
  • stoural 20. 4. 2007 23:38:30
    Ja bych si klidne GPSku nechal :) Zjistit svoji polohu kdekoliv a kdykoliv...
  • stoural 20. 4. 2007 23:37:14
    Doporucuji si prostudovat naproste zaklady. GPS je PRIJIMAC, nikoliv...

komerční sdělení

Komerční sdělení