Nokia 7610: Bluetooth funguje trochu jinak než dřív

Nokia k práci s Bluetooth v modelu 7610 (přečtěte si recenzi) přistoupila trochu jinak než v předchozích modelech. Pro používání je třeba zapomenout na všechno, na co jste zvyklí a postupovat jinou cestou.

Nic se nezměnilo na připojení k internetu. Zde z ovladače svého bluetoothového adaptéru jednoduše vytočte spojení, před tím jen v Ovládacích panelech, v aplikaci Nokia Modem Options nastavte správně APN. Doporučuji také zadat do inicializační skript do ovladače bluetoothového modemu (zde je návod).

Klepněte pro větší obrázek

Práce s PC Suite je ale úplně jiná. Nokia už pro 7610 nenabízí speciální balík jako dříve pro telefony Series 60, je třeba nainstalovat stejný program jako pro běžné mobily. Ovládací program adaptéru Bluetooth vůbec neotvírejte (musí však být nainstalován), sáhněte po aplikaci Nokia Connection Manager v Ovládacích panelech. Zde by se měly objevit různé způsoby spojení, vyberte ty, které chcete používat. V případě Nokie 7610 přichází v úvahu USB kabel a právě Bluetooth. U Bluetooth stiskněte tlačítko Konfigurace, nechejte najít svůj telefon a párovacím kódem autorizujte spojení.

Pokud se vše zadaří a hvězdy jsou ve správné poloze, stačí nyní spustit některou z aplikací balíčku PC Suite. Ta rozezná telefon a můžete běžně pracovat. Spojení je velmi nestabilní a po rozpadnutí se mi ho bez restartování počítače nepodařilo obnovit.

Protože nový přístup k Bluetooth obchází aplikací Mrouter, která se pro komunikaci počítače s mobilem používala dříve, nijak nepoznáte, jestli je spojení aktivní nebo ne. Nejjednodušší je zjišťovat to pomocí programu Nokia Phone Browser. Spouští se nejrychleji a podle ikonky potom poznáte, jestli je telefon připojen, nebo jestli se díváte jen na složky v počítači.

Protože ale Nokie 7610 nepodporuje standardním způsobem sériový profil Bluetooth, nepodařilo se mi ji zprovoznit s aplikacemi, které ho požadují. V diskusi jsou příspěvky s tipy, jak v tomto případě využít port profilu DUN (dial-up networking), ani při tom jsem však nebyl úspěšný. S Nokií 7610 také nefungují programy, které pro spojení využívaly aplikaci mrouter.

Shrnutí: Spojení s aplikacemi PC Suite přes Bluetooth naštěstí funguje, i když o stabilitě a spolehlivosti nemůže být řeč. Problém se sériovým profilem, který jsem popisoval ve starší bleskovce, ale setrvává.


Starší bleskovka

Nokia ke svému mobilnímu telefonu 7610 standardně dodává USB kabel pro propojení s počítačem. Už jsem chtěl výrobce v chystané recenzi blahořečit, protože ačkoli je Bluetooth výborná technologie, kabel je někdy stále výhodnější.

Jenže je to trochu jinak. Kabel DKU-2 je jediná cesta, jak telefon může komunikovat s programy v balíku PC Suite. Nokia 7610 má totiž velmi omezené bluetoothové profily. Bezdrátově se lze pouze připojit k internetu, dostat se do veřejné složky v telefonu, pracovat s vizitkami a posílat z telefonu přes Bluetooth data, například obrázky. Chybí zde velmi důležitý profil pro sériovou komunikaci, kterým se mobil připojuje k počítači.

Nerozumím, proč Nokia, která jinak ve všech svých telefonech řady Series 60 sériový profil podporuje, v 7610 udělala výjimku.

Témata článku: Nokia, Bluetooth, Nokia 7610, Nokia 7610 Supernova, BLU

Určitě si přečtěte

Doogee Mix: bez rámečků a s velkou porcí paměti [recenze]

Doogee Mix: bez rámečků a s velkou porcí paměti [recenze]

** Doogee Mix dostává bezrámečkový design do nižších cenových pater ** Zaujme také vysoká operační paměť 6 GB RAM a velké úložiště ** Vše kazí jen špatně odladěné prostředí a slabší fotoaparát

8.  12.  2017 | Miksa Martin | 14

Telefony to nekončí. Vybíráme mobilní příslušenství, které překvapí i potěší

Telefony to nekončí. Vybíráme mobilní příslušenství, které překvapí i potěší

** I malá drobnost může udělat velkou radost ** Redukce, kabely, sluchátka, powerbanky, náramky a chytré hodinky ** Ceny se pohybují od několika desítek korun po tisíce

7.  12.  2017 | Láska Jan | 12

Rachot v redakci: test 18 přenosných reproduktorů v prosincovém Computeru

Rachot v redakci: test 18 přenosných reproduktorů v prosincovém Computeru

** Hledáte bezdrátový reprák na cesty či na piknik? ** Otestovali jsme jich pro vás hned 18 ** Nový Computer je na stáncích!

6.  12.  2017 | redakce | 6

Sony WF-1000X: osvoboďte se od drátů i okolního hluku [vyzkoušeno]

Sony WF-1000X: osvoboďte se od drátů i okolního hluku [vyzkoušeno]

** První kompletně bezdrátová sluchátka od Sony ** Jsou lehká a maličká, přesto překvapují dobrým zvukem ** Proti konkurenci obsahují navíc funkci potlačení okolního hluku

3.  11.  2017 | Láska Jan | 4

HTC U11+: menší rámečky, větší baterie a Oreo na palubě [preview]

HTC U11+: menší rámečky, větší baterie a Oreo na palubě [preview]

** HTC představilo „oživení“ půl roku starého HTC U11 ** Zvětšoval se displej, kapacita baterie i operační paměť ** Novinka také lépe odolá vodě (IP68), většinu zbývajících funkcí však podědila po starším U11

2.  11.  2017 | Chroust Martin | 9