Nokia chce zavřít továrnu v Německu, zaměstnanci se bouří

Nokia následuje ostatní výrobce mobilních telefonů a vyklízí své výrobní pozice v západní Evropě. V polovině roku 2008 uzavře svou továrnu na výrobu mobilních zařízení v německém městě Bochum, ležícím nedaleko Dortmundu. O práci tak přijde na 2 300 lidí.

Nokia tuto skutečnost odůvodňuje nevýhodnou lokalitou pro tento typ výroby. Německá pracovní síla patří mezi nejdražší v Evropě a v dané oblasti je velmi finančně náročné udržet kvalifikované pracovníky. Montážní haly se proto přesouvají směrem na východ, po pobočce v Maďarsku se brzy otevřou brány nového výrobního závodu v Rumunsku. Tam už byly vyrobeny první prototypy Nokií a od března zde bude zahájena sériová výroba, která poskytne práci až 3 500 lidem.

Plánované uzavření bochumské továrny vyvolalo v Německu bouři nevole. S ukončením výroby nesouhlasí nejen zaměstnanci, ale ani německá vláda a spolková země Severní Porýní-Vestfálsko, které Nokii v minulých letech podpořily obrovskými subvencemi v hodnotě několika desítek milionů eur.

Ekonomové ale potvrzují, že jde o běžný postup při snižování nákladů za pracovní sílu. Před Nokií už z Německa odešli i jiní výrobci mobilních telefonů. Záměr uzavřít svou továrnu loni oznámila americká Motorola. Jediný německý výrobce mobilních telefonů Siemens v roce 2005 prodal svou divizi tchajwanské firmě BenQ, která o rok později své dvě továrny v Německu také zavřela.

Zdroj: ZDF.de

Témata článku: Nokia, Pracovní síla, Zaměstnanci, Německý výrobce, Němec

Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 11 tlačítkových mobilů pod stromeček. Je jich už jako šafránu

Vybrali jsme 11 tlačítkových mobilů pod stromeček. Je jich už jako šafránu

** Klasické tlačítkové mobily se stávají okrajovou záležitostí ** Některým lidem k používání přitom bohatě postačují ** Ze zhruba stovky dostupných modelů vybíráme 11 nejlepších

24.  11.  2017 | Láska Jan | 9

Týden mobilně 367: Obrněných Androidů není nikdy dost

Týden mobilně 367: Obrněných Androidů není nikdy dost

** Nebudeme mluvit o iPhonu, ale o tom, co udělal se světem smartphonů ** Představíme obrněné Androidy, dvojčata iGet Blackview ** Chybět nebude ani Pavlač s komentářem toho nej z uplynulého týdne

14.  1.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 7

Nokia 6: Vytoužený návrat legendy je tu

Nokia 6: Vytoužený návrat legendy je tu

** Nokia 6 je první smartphone legendární značky v nové éře ** Má však slabý procesor a bude se prodávat pouze v Číně ** Berme ji pouze jako předehru před veletrhem MWC (konec února)

8.  1.  2017 | Kůžel Filip | 50