Nokia chce zavřít továrnu v Německu, zaměstnanci se bouří

Nokia následuje ostatní výrobce mobilních telefonů a vyklízí své výrobní pozice v západní Evropě. V polovině roku 2008 uzavře svou továrnu na výrobu mobilních zařízení v německém městě Bochum, ležícím nedaleko Dortmundu. O práci tak přijde na 2 300 lidí.

Nokia tuto skutečnost odůvodňuje nevýhodnou lokalitou pro tento typ výroby. Německá pracovní síla patří mezi nejdražší v Evropě a v dané oblasti je velmi finančně náročné udržet kvalifikované pracovníky. Montážní haly se proto přesouvají směrem na východ, po pobočce v Maďarsku se brzy otevřou brány nového výrobního závodu v Rumunsku. Tam už byly vyrobeny první prototypy Nokií a od března zde bude zahájena sériová výroba, která poskytne práci až 3 500 lidem.

Plánované uzavření bochumské továrny vyvolalo v Německu bouři nevole. S ukončením výroby nesouhlasí nejen zaměstnanci, ale ani německá vláda a spolková země Severní Porýní-Vestfálsko, které Nokii v minulých letech podpořily obrovskými subvencemi v hodnotě několika desítek milionů eur.

Ekonomové ale potvrzují, že jde o běžný postup při snižování nákladů za pracovní sílu. Před Nokií už z Německa odešli i jiní výrobci mobilních telefonů. Záměr uzavřít svou továrnu loni oznámila americká Motorola. Jediný německý výrobce mobilních telefonů Siemens v roce 2005 prodal svou divizi tchajwanské firmě BenQ, která o rok později své dvě továrny v Německu také zavřela.

Zdroj: ZDF.de

Témata článku: Nokia, Německý výrobce

Určitě si přečtěte

Týden mobilně 367: Obrněných Androidů není nikdy dost

Týden mobilně 367: Obrněných Androidů není nikdy dost

** Nebudeme mluvit o iPhonu, ale o tom, co udělal se světem smartphonů ** Představíme obrněné Androidy, dvojčata iGet Blackview ** Chybět nebude ani Pavlač s komentářem toho nej z uplynulého týdne

14.  1.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 7

Nokia 6: Vytoužený návrat legendy je tu

Nokia 6: Vytoužený návrat legendy je tu

** Nokia 6 je první smartphone legendární značky v nové éře ** Má však slabý procesor a bude se prodávat pouze v Číně ** Berme ji pouze jako předehru před veletrhem MWC (konec února)

8.  1.  2017 | Kůžel Filip | 50

Síť pro „internet v oblacích“ úspěšně prošla testem. K pokrytí ČR stačí 4 vysílače

Síť pro „internet v oblacích“ úspěšně prošla testem. K pokrytí ČR stačí 4 vysílače

** Vysokorychlostní síť EAN slouží k připojení chytrých zařízení na palubách letadel ** V komerčním provozu by se mohla objevit už příští rok ** Pokryta bude celá EU včetně Česka

13.  12.  2016 | Láska Jan | 14