Nokia chce zavřít továrnu v Německu, zaměstnanci se bouří

Nokia následuje ostatní výrobce mobilních telefonů a vyklízí své výrobní pozice v západní Evropě. V polovině roku 2008 uzavře svou továrnu na výrobu mobilních zařízení v německém městě Bochum, ležícím nedaleko Dortmundu. O práci tak přijde na 2 300 lidí.

Nokia tuto skutečnost odůvodňuje nevýhodnou lokalitou pro tento typ výroby. Německá pracovní síla patří mezi nejdražší v Evropě a v dané oblasti je velmi finančně náročné udržet kvalifikované pracovníky. Montážní haly se proto přesouvají směrem na východ, po pobočce v Maďarsku se brzy otevřou brány nového výrobního závodu v Rumunsku. Tam už byly vyrobeny první prototypy Nokií a od března zde bude zahájena sériová výroba, která poskytne práci až 3 500 lidem.

Plánované uzavření bochumské továrny vyvolalo v Německu bouři nevole. S ukončením výroby nesouhlasí nejen zaměstnanci, ale ani německá vláda a spolková země Severní Porýní-Vestfálsko, které Nokii v minulých letech podpořily obrovskými subvencemi v hodnotě několika desítek milionů eur.

Ekonomové ale potvrzují, že jde o běžný postup při snižování nákladů za pracovní sílu. Před Nokií už z Německa odešli i jiní výrobci mobilních telefonů. Záměr uzavřít svou továrnu loni oznámila americká Motorola. Jediný německý výrobce mobilních telefonů Siemens v roce 2005 prodal svou divizi tchajwanské firmě BenQ, která o rok později své dvě továrny v Německu také zavřela.

Zdroj: ZDF.de

Diskuze (43) Další článek: Samsung i900: chystá se stylový komunikátor?

Témata článku: Nokia, Zaměstnanci, Německý výrobce, Němec, Pracovní síla

Určitě si přečtěte