Nokia je zpět, Motorola bude brzy také. Lenovo se konečně odváží naplno použít odkoupenou značku

Lenovo vlastní Motorolu už tři roky. Tedy přesněji, před třemi lety koupilo od Googlu společnost Motorola Mobility, která se zabývá vývojem a výrobou koncových mobilních zařízení.

Dlouhou dobu to vypadalo, že Lenovo vůbec neví, co si s legendární mobilní značkou počne. Vždyť to byla Motorola, která v roce 1983 vyrobila úplně první mobilní telefon. A Lenovo jakoby se bálo naplno se k této legendě hlásit. Rozhodování manažerům v Číně jistě znesnadňoval fakt, že se jejich vlastní značka Lenovo zrovna tou dobou začínala prosazovat i na trhu smartphonů.

Zpočátku akvizice vedle sebe figurovaly obě mobilní značky (Motorola Moto a Lenovo Vibe) úplně separátně, jakoby spolu neměly nic společného. O dva roky později už smartphony Lenovo Vibe nesly jasný designový rukopis Motoroly.

Návrat legendární Motoroly

Její smartphony se nazývaly zkráceně pouze Moto a tak nějak se s Lenovy v nabídce dublovaly. Dobře to šlo vidět zrovna na našem trhu, kde společnost prodává obě modelové řady. Do budoucna už by to měla být jediná linie zařízení nazvaná Motorola. Lenovo bude stát v pozadí, podobně jako u notebooků ThinkPad.

Změnu strategie pro letošní rok nastínil v rozhovoru pro portál Cnet šéf Motoroly Mobility Aymar de Lencquesaing. Nyní už jediná mobilní divize v Lenovu zaštítí svým názvem všechny mobily. Takže do budoucna už žádný Vibe, žádné „Moto by Lenovo“, dokonce snad už ani ZUK (podznačka Lenova podobně jako Honor u Huawei) – všechny smartphony by měly nést název Motorola + typové označení.

Název Moto zůstane zachován pravděpodobně pouze u Moto Modů – výměnných modulů na smartphony, které si získaly oblibu. Na nich a na tradičním názvu bude firma stavět. Vzhledem k období příznivému pro návrat tradičních značek (vidíme na příkladu Nokie) by to mělo být správné rozhodnutí.

Chronologie značky Motorola:

  • 1983 – první mobilní telefon Motorola DynaTAC 8000x
  • 2004 – ikonické véčko Motorola Razr V3
  • 2009 – první androidová Motorola Cliq
  • leden 2011 – rozdělení společnosti Motorola na dvě společnosti: Motorola Solutions (řešení pro byznys) a Motorola Mobility (výroba koncových zařízení)
  • srpen 2011 – akvizice Motorola Mobility společností Google
  • leden 2014 – odkup Motoroly Mobility od Googlu společností Lenovo
  • srpen 2015 – integrace mobilní divize Lenova do Motoroly Mobilty
  • leden 2016 – vypuštění názvu Motorola z názvu telefonů, zůstává pouze Moto
  • leden 2017 – ohlášen návrat značky Motorola pro smartphony, s jinými podznačkami (Moto, Vibe, ZUK) se nepočítá
Diskuze (5) Další článek: Samsung Galaxy S6 Edge: Android 7.0 Nougat v obrazech [galerie]

Témata článku: Lenovo, Motorola, Smartphony, Byznys, Moto, Strategie, CNET, Motor, Správné rozhodnutí, ThinkPad, Výměnný modul, Typové označení, Designový rukopis


Určitě si přečtěte

RECENZE: Huawei P Smart – kovové dvojče má o jedno oko méně

RECENZE: Huawei P Smart – kovové dvojče má o jedno oko méně

** Kvalitní střední třída s protáhlým displejem ** Stejný jako Honor 9 Lite, přesto se liší v drobnostech ** Fotoaparát už se barev nebojí

Martin Herodek | 11

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 137

Technologický zázrak a prudká facka pro Google. Huawei Watch GT vydrží dva týdny

Technologický zázrak a prudká facka pro Google. Huawei Watch GT vydrží dva týdny

** Huawei nás na tiskové konferenci zahltil novinkami ** Jednou z nich jsou kruhové chytré hodinky Watch GT ** Mají GPS, vlastní systém a nabité vydrží až 2 týdny.

Filip Kůžel, Jan Láska, Martin Miksa | 39

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 27

Vybrali jsme 12 povedených tabletů, které udělají radost pod stromečkem

Vybrali jsme 12 povedených tabletů, které udělají radost pod stromečkem

** Jak se zorientovat v široké nabídce tabletů a proč tablet vůbec chtít? ** Vybíráme 12 nejlepších modelů napříč cenovým spektrem ** Cena použitelných modelů začíná na dvou tisících korun

Jan Láska | 92

Vybrali jsme 13 povedených chytrých hodinek a náramků. Nejen pod vánoční stromek

Vybrali jsme 13 povedených chytrých hodinek a náramků. Nejen pod vánoční stromek

** Nositelnosti jsou specifická kategorie, vybírají se jinak než mobily. ** Co model, to charakter, unikátní mix vlastností, parametrů a funkcí. ** Začneme jednoduchým náramkem, skončíme našlapanými Apple Watch.

Filip Kůžel | 29