Nokia kupuje celý Symbian, zbrojí proti Androidu

Nokia dnes oznámila, že vznesla nabídku na odkup zbývajících podílů ve společnosti Symbian Limited, kterou sama vlastní ze 48 procent. Za akcii vypsala částku 3,647 euro. Celkově by tak finský výrobce zaplatil za společnost zabývající se vývojem operačních systémů převážně pro vlastní mobily částku 264 milionů eur.

Nabídka byla předána ostatním akcionářům, které reprezentují další významné telekomunikační společnosti, výrobci mobilních technologií a poskytovatelé mobilních služeb. Souhlas s postoupením podílů už vyjádřil například Sony Ericsson, Panasonic Mobile nebo Siemens International. Nokia očekává, že se k těmto akcionářům přidá i Samsung Electronics.

Zároveň bylo oznámeno založení sdružení Symbian Foundation společně s významnými světovými operátory. Ti se budou s Nokií spolupodílet na vývoji softwaru, který by měl být narozdíl od stávajících symbianových aplikacích volně dostupný na internetu a neměl by podléhat náročným certifikačním procesům. K příležitosti zahájení spolupráce na vytvoření unifikované a maximálně otevřené mobilní softwarové platformy bude probíhat živý přenos z Londýna.

TIP: Přenos můžete po krátké registraci sledovat od 12:00 na této adrese

Nokia chce tímto krokem posílit svůj vliv na výrobu a vývoj nejúspěšnějšího světového operačního systému pro mobilní telefony a hodlá se tak dobře připravit na avizovaný příchod Androidu do mobilů.

Diskuze (9) Další článek: Mobily s Androidem na Vánoce nebudou

Témata článku: Nokia, Smartphony, Software pro mobily, Symbian, Kup, #Android, Zbývající podíl


Určitě si přečtěte

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39