Nokia nadále roste, za Q2 2008 prodala 122 milionů mobilů

V druhém kvartálu letošního roku může být Nokia spokojena a to i přes to, že měla velké výdaje. Celkem utržila 13,2 miliardy eur, což představuje meziroční nárůst o 4 % a současně 4% nárůst příjmů v porovnání s prvním kvartálem letošního roku. Příjem je přitom rozdělen na dva velké díly, 9,1 miliardy vydělala Nokia prodejem přístrojů a služeb (meziroční pokles o 1 %) a zbývajících 4,1 miliardy vynesl Finům prodej technologií v rámci spolupráce Nokia Siemens Network. Skutečnost, že o technologie je zájem, dokazuje i 18% meziroční nárůst, respektive 20% nárůst v porovnání s Q1 2008. Zatím spíše drobné (s ohledem na celek) přináší Nokii prodej softwaru a služeb, za druhý kvartál to bylo 119 milionů, na druhou stranu jde o 42% nárůst od uzávěrky prvního čtvrtletí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Přehled tržeb ukazuje graf výše, oproti minulému roku si Nokia polepšila

V kategorii prodaných telefonů zaznamenala Nokia výsledek 122 milionů kusů, což je o 21 % více než ve stejném kvartálu loňského roku. Analytici nyní přisuzují výrobci 40% podíl na trhu, takže i na tomto poli si Nokia stihla od dubna polepšit. Sice jen o jeden procentní bod, ale i to se počítá. Na druhou stranu, druhé čtvrtletí bude z pohledu akcionářů patřit mezi ty hubenější. Každý kvartál prostě není posvícení, a tak Nokia za ten druhý vyplatí v letošním roce 29 eurocentů za akcii. Bez jistých negativních vlivů by to bylo lepších 37 eurocentů, jenže zde máme odškodné spojené s uzavřením bochumské továrny a vysoké odpisy v rámci Nokia Siemens Network. K tomu se přidává nákup Navtequ a na 0,70 eura, které Nokia vyplácela za stejné období loni, si akcionáři musí počkat na léta příští.

Zpráva rovněž říká, že situace se bude vylepšovat jakmile začne vlastnictví Navtequ přinášet ovoce, tedy eura. Optimistický je i výkonný ředitel Olli-Pekka Kallasvuo, který pronesl několik vět ve smyslu, že společnost si podrží svou pozici i po zbytek roku, jelikož nové modely mají zatím u zákazníků pozitivní odezvu a nový impuls pro bude představovat propojení přístrojů a služeb. Pozitivně vidí i spolupráci se Siemensem, jakožto dodavatelů technologií, kteří vykázali ve druhém kvartálu dobrý čistý příjem a ziskovost.

Témata článku: Nokia, Mobil, Čistý příjem, Mil

Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 11 tlačítkových mobilů pod stromeček. Je jich už jako šafránu

Vybrali jsme 11 tlačítkových mobilů pod stromeček. Je jich už jako šafránu

** Klasické tlačítkové mobily se stávají okrajovou záležitostí ** Některým lidem k používání přitom bohatě postačují ** Ze zhruba stovky dostupných modelů vybíráme 11 nejlepších

24.  11.  2017 | Láska Jan | 9

Týden mobilně 367: Obrněných Androidů není nikdy dost

Týden mobilně 367: Obrněných Androidů není nikdy dost

** Nebudeme mluvit o iPhonu, ale o tom, co udělal se světem smartphonů ** Představíme obrněné Androidy, dvojčata iGet Blackview ** Chybět nebude ani Pavlač s komentářem toho nej z uplynulého týdne

14.  1.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 7

Nokia 6: Vytoužený návrat legendy je tu

Nokia 6: Vytoužený návrat legendy je tu

** Nokia 6 je první smartphone legendární značky v nové éře ** Má však slabý procesor a bude se prodávat pouze v Číně ** Berme ji pouze jako předehru před veletrhem MWC (konec února)

8.  1.  2017 | Kůžel Filip | 50