Nokia odložila vývoj palivových článků

Nokia odložila vývoj palivových článků

Mobily mají stále nové funkce, lepší displeje, objevují se rychlejší datové technologie, kvalitnější zvuk, megapixelové fotoaparáty. Jedna oblast přitom zůstává stále v pravěku dvacátého století: napájení a baterie. Lithium-ionové akumulátory dnes sice už najdeme i v nejlevnějších modelech a prosazují se lithium-polymerové baterie, výdrž telefonů ale stále spíš klesá než roste.

V tomto světle působí včerejší zpráva agentury Associated Press docela smutně. Nokia se rozhodla o několik let odložit vývoj mobilních telefonů „poháněných“ palivovými články. Už loni to přitom vypadalo nadějně. Výzkumné oddělení Nokie mezi zaměstnanci testovalo bluetoothovou handsfree s palivovým článkem. Místo dobíjení připojením k zásuvce stačilo do nádržky kápnout trochu methanolu. Odhadovalo se, že do komerčního nasazení zbývají méně než dva roky.

Klepněte pro větší obrázek
Sluchátko na „čerpací stanici“

Nokia bohužel došla k závěru, že technologie palivových článků zatím ještě nedospěla do stavu, kdy by se s ní dalo počítat jako s reálnou náhradou současných baterií. Výrobce si od tohoto směru vývoje sice hodně slibuje, zatím je ale ještě brzo.

Témata článku: Nokia

12 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Worm, Worm 5. 3. 2005 17:05:20
    A co auto na vzduch? (http://www.autonavzduch.cz/) Vypadá to sice...
  • SmellyBear 4. 3. 2005 20:30:33
    V Kanadě, USA a Japonsku už jsou s vývojem el. palivových článků na bázi...
  • Pantani, Pantani 4. 3. 2005 20:04:34
    a co třeba takovej Philips 650 (jestli se nepletu)? U toho dokázali, že to...

komerční sdělení

Komerční sdělení