Nokia převlečená za mikroskop zachrání životy

CelloScope není žádná hračka, ale s nadějemi vyhlížená pomoc pro chudé africké oblasti bez lékařské podpory.

Vedle ultrazoomu pro mobily se chystá další optická prapodivnost. Vědci z kalifornské univerzity Berkeley vyvinuli modulární vysoce zvětšovací přídavný mikroskop k mobilnímu telefonu. Tentokrát však nepůjde o zábavu… Podle spojení slov „cell phone“ a „microscope“ mu říkají CelloScope. Toto zařízení umožní zdravotníkům v odlehlých nebo venkovských oblastech pořídit snímky pacientovi krve s vysokým rozlišením za použití fotoaparátu vestavěného v mobilního telefonu. Za pomoci mobilu pak budou snímky také odeslány expertům v zdravotních střediscích.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Obrázků bohužel není mnoho, internetem kolují pouze tyto dva maličké – jeden znázorňuje samotný aparát s Nokií N73 a ten druhý parazita, kterého je možné skrze mikroskop vyfotit
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Toto jsou screenshoty z krátké reportáže televize ABC 7. Video si určitě prohlédněte, je na něm velice dobře vidět, jakým způsobem se do CelloScopu upevňuje telefon

Vynálezci doufají, že tato novinka pomůže pacientům s krevními poruchami, kteří žijí daleko od zdravotních specialistů s přesnou diagnózou a léčením. „Chtěl jsem navrhnout nějakou optickou pomůcku odpovídající dnešním potřebám,“ říká Daniel Flatcher, který působí jako profesor bioinženýrství na Berkeley. Jeho studenti našli způsob, jak propojit jednoduché zařízení s fotoaparátem mobilního telefonu a přenést zvětšené obrázky pomocí bluetooth do notebooku. Autoři vynálezu říkají, že fotoaparáty posledních modelů mobilů jsou schopné zachytit všechny důležité detaily, které lékaři potřebují k rozpoznání malárie nebo rakovinných buněk.

„Největší výzvou bylo vytvoření levného a odolného zařízení s dlouhou životností baterie,“ říká jeden ze studentů profesora Flatchera. „Jako inženýři jsme chtěli přijít s převratnou novinkou, která by umožňovala pořizovat snímky kůže a krve naráz. Lidé z oboru nám ale řekli, že by to bylo příliš komplikované, že by nikdo neměl zájem takové zařízení využívat. Řekli nám, že máme raději přijít s něčím účelným a jednoduchým.“

Užitečná hračka za 1 200 Kč

Finální cena prvního prototypu byla vyčíslena na 75 dolarů. Aktuální verze poskytuje vlastní zdroj osvětlení z levných LED s nízkou spotřebou energie. Zařízení bude k dispozici ve dvou verzích: až s pětinásobným zvětšením k pořizování snímků znamének nebo s šedesátinásobným zvětšením pro zachycení detailů krevních buněk a parazitů. Oba modely se připevňují k mobilu pomocí speciálně upraveného klipu.

Klepněte pro větší obrázek
S menším zvětšením může modifikované zařízení sloužit k identifikaci kožních anomálií

„Mikroskopie je stále považována za nejlepší způsob pro rozpoznání malárie.“ říká Katherine Herz, lékařka a spolupracovnice lékařské policie. „Pokud budeme mít k dispozici přenosné a kompaktní mikroskopy, bude možné provádět diagnostiku krevních chorob na širším území a využívat tak mikroskopii efektivněji.“

Profesor Flatcher plánuje provést test mikroskopu na mobilním telefonu již toto léto v Ugandě. Zpočátku bude Flatcherova laboratoř vyrábět prototypy, ale eventuelně přesunou výrobu do továrny. Vynálezci také doufají ve spolupráci s telemedicínským programem Kalifornské univerzity. Pacienti s leukémií v odlehlých oblastech budou moci užívat mikroskop s mobilním telefonem k přenosu snímků počtu bílých krvinek.

Diskuze (10) Další článek: Sony Ericsson: patent na svobodné ovládání mobilu

Témata článku: Nokia, , , Zach, Finální cena, Nejlepší způsob, Život, Mikro, Pře, Odolné zařízení, Cello, Užitečná hračka