Nokia reaguje na žalobu Qualcommu

Včera jste si mohli přečíst článek o žalobě společnosti Qualcomm směřované vůči Nokii za údajné porušení patentových zpráv. Nokia na tuto žalobu oficiálně zareagovala:

Espoo, Finsko – Nokia z tiskové zprávy společnosti Qualcomm zjistila, že Qualcomm podal v San Diegu žalobu na společnosti Nokia Corporation a Nokia Inc. za údajné porušení patentových práv, které se údajně týká asi 12 domnělých zásadních patentů.

Nokia dosud žalobu neobdržela a neměla možnost věc podrobně analyzovat, a proto se nemůže vyjádřit k věcným záležitostem vznesených nároků.

To, že se Qualcomm k tomuto kroku uchýlil, je překvapivé, neboť licenční jednání v této otázce nebyla dosud zahájena. Pokud jde o patenty, které jsou pro standardy GSM/GPRS/EDGE údajně zásadní, je Qualcomm povinen pro využívání těchto patentů poskytovat licence za korektních, rozumných a nediskriminačních podmínek. Qualcomm zatím v rozporu se svými závazky nepředložil společnosti Nokia žádný návrh licenčních podmínek.

Společnosti se zásadními a platnými patenty se musejí zavázat k poskytování licencí k těmto patentům za korektních, rozumných a nediskriminujících podmínek. Je zcela neobvyklé, aby společnost zahájila soudní řízení před jednáním o takových podmínkách. Nokia je znepokojena tím, že Qualcomm i nadále nerespektuje svůj závazek poskytovat licence ke svým domněle zásadním patentům za korektních, rozumných a nediskriminujících podmínek. Načasování tohoto soudního sporu a komentáře právního zástupce společnosti Qualcomm, že společné vyřešení těchto otázek je nepravděpodobné, přestože patenty dosud nebyly ověřeny a přestože nebyly ani předloženy či projednány licenční podmínky, je zcela v rozporu se základními licenčními zásadami, jimiž je společnost Qualcomm vázána.

Po obdržení žaloby Nokia zhodnotí nároky společnosti Qualcomm a bude se v této kauze hájit, aby zajistila plnou ochranu svých práv.

Zároveň jsme si povšimli načasování této žaloby v souvislosti s nedávnou žádostí společnosti Nokia a pěti dalších firem o prošetření licenčních praktik společnosti Qualcomm na adresu Evropské komisi.

Diskuze (13) Další článek: Sony Ericsson W900i: čtvrt hodiny se Sakurou (živé foto)

Témata článku: Nokia, Údajné porušení

Určitě si přečtěte