Nokia Wibree nezištně zdokonaluje Bluetooth

Všichni uživatelé technologie Bluetooth pro bezdrátový přenos dat mi jistě dají za pravdu, že se jedná o nejpohodlnější způsob přenosu. Můžete například propojit váš mobil se sadou handsfree a vyřídit hovor s telefonem v kapse a nebo telefon synchronizovat s osobním počítačem.

O standard Bluetooth a jeho přesnou specifikaci se stará skupina SIG (The Bluetooth Special Interest Group), jenž spojuje více než 8 000 obchodních společností. Ta se nově dohodla s Nokií, která již od roku 2001 pracovala na vlastní technologii, která měla Bluetooth původně konkurovat. Jmenuje se Wibree a její největší výhodou je až 10× nižší spotřeba energie. Díky tomu bude v budoucnu možné umístit čip pro bezdrátový přenos i do zařízení jako jsou například náramkové hodinky, hračky, bezdrátové klávesnice a zdravotnické přístroje.

Novinkou je, že se Wibree, přesně podle hesla „nemůžeš-li nepřítele porazit, staň se jeho přítelem“ stává součástí specifikace Bluetooth. Nokia je sice natolik silná firma, že by jistě dokázala svůj vlastní standard prosadit, ale sloučení obou technologií prospěje kompatibilitě mnoha zařízení a uvítají ji uživatelé po celém světě.

V dohodě největšího výrobce mobilních telefonů a skupiny SIG se mimo jiné říká, že Wibree bude poskytována bez licenčních poplatků. První přístroje využívající tento nový standard by se mohly objevit v druhé polovině roku 2008.

Témata článku: Nokia, Ostatní, Bluetooth, BLU

Určitě si přečtěte

Pixel 2: Zapomeňte na hardware. Google to s umělou inteligencí myslí vážně

Pixel 2: Zapomeňte na hardware. Google to s umělou inteligencí myslí vážně

** Google představil Pixel 2 a Pixel 2 XL ** Výrazné změny nečekejte, jde hlavně o příjemou evoluci loňských modelů ** Do boje půjdou proti nejvyšší konkurenci.

4.  10.  2017 | Kůžel Filip, Miksa Martin | 51

Huawei Watch 2 Sport: telefonují a umí LTE, ale zcela samostatné nejsou [recenze]

Huawei Watch 2 Sport: telefonují a umí LTE, ale zcela samostatné nejsou [recenze]

** Druhá generace hodinek od Huawei přináší edice Classic a Sport ** Sportovnější model obsahuje LTE konektivitu ** Hodinky by tak teoreticky mohly být naprosto nezávislé na smartphonu

21.  9.  2017 | Láska Jan | 6

B&O BeoPlay P2: Minimalistické řešení na cesty [test]

B&O BeoPlay P2: Minimalistické řešení na cesty [test]

** Bang & Olufsen vyrábí designová zařízení se špičkovým zvukem. ** Může to platit i o malém a levném Bluetooth reproduktoru? ** Proč má BeoPlay P2 jen jedno tlačítko pro zapnutí?

18.  9.  2017 | Březina Petr | 4