Nokia Wibree nezištně zdokonaluje Bluetooth

Všichni uživatelé technologie Bluetooth pro bezdrátový přenos dat mi jistě dají za pravdu, že se jedná o nejpohodlnější způsob přenosu. Můžete například propojit váš mobil se sadou handsfree a vyřídit hovor s telefonem v kapse a nebo telefon synchronizovat s osobním počítačem.

O standard Bluetooth a jeho přesnou specifikaci se stará skupina SIG (The Bluetooth Special Interest Group), jenž spojuje více než 8 000 obchodních společností. Ta se nově dohodla s Nokií, která již od roku 2001 pracovala na vlastní technologii, která měla Bluetooth původně konkurovat. Jmenuje se Wibree a její největší výhodou je až 10× nižší spotřeba energie. Díky tomu bude v budoucnu možné umístit čip pro bezdrátový přenos i do zařízení jako jsou například náramkové hodinky, hračky, bezdrátové klávesnice a zdravotnické přístroje.

Novinkou je, že se Wibree, přesně podle hesla „nemůžeš-li nepřítele porazit, staň se jeho přítelem“ stává součástí specifikace Bluetooth. Nokia je sice natolik silná firma, že by jistě dokázala svůj vlastní standard prosadit, ale sloučení obou technologií prospěje kompatibilitě mnoha zařízení a uvítají ji uživatelé po celém světě.

V dohodě největšího výrobce mobilních telefonů a skupiny SIG se mimo jiné říká, že Wibree bude poskytována bez licenčních poplatků. První přístroje využívající tento nový standard by se mohly objevit v druhé polovině roku 2008.

Diskuze (6) Další článek: Samsung SGH-M300: Není to hračka (test)

Témata článku: Nokia, Ostatní, Bluetooth, BLU


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80