Nokia ztratila, Sony Ericsson slaví úspěch

Společnosti Nokia a Sony Ericsson vydaly zprávu s finančními výsledky za letošní třetí čtvrtletí. Bude zajímavé postavit tyto dva výrobce vedle sebe. Přestože je v žebříčku nejúspěšnějších dělí poměrně dost příček, v očích mnoha čtenářů reprezentují dva naprosto odpuzující se póly.

Začnu Nokií. Její čistý obrat za 3. čtvrtletí vzrostl vzhledem ke stejnému období v roce 2003 o 1 % na 6,939 miliardy eur (loni 6,874 miliardy). Provozní zisk se však snížil o celých 20 % na 928 milionů eur (loni 1,154 milionu). Pokud budeme srovnávat pouze divizi mobilních telefonů, obrat klesl o 13 % na 4,429 miliardy eur (loni 5,118 miliardy) a zisk dokonce o 44 % vůči loňskému roku (822 milionů ku 1,473 miliardy). Tento pokles jsem třikrát přepočítal, ale je opravdu tak vysoký. Nokia ve třetím čtvrtletí prodala 51,4 milionu mobilních telefonů, loni to bylo 45,5 milionu, jde tedy o nárůst 13 %.

Co Sony Ericsson? Obrat se zvýšil o 29 % z 1,305 miliardy eur na 1,678 miliardy. Ještě výraznější byl nárůst provozního zisku: současných 136 milionů eur je o 249 % víc než loňských 39 milionů. Sony Ericsson ve třetím čtvrtletí prodal 10,7 milionu mobilních telefonů, což je vzhledem k 7,1 milionu ve stejném období v roce 2003 nárůst 51 %.


Tip: přečtěte si také analýzu finančních výsledků obou výrobců

Diskuze (22) Další článek: Oskar chystá nový vzhled svých obchodů

Témata článku: Ericsson, Nokia, Sony, Sony Ericsson, Ericsson, Čistý obrat, Son


Určitě si přečtěte

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 35

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39