Nová kategorie na festivalu v Berlíně: filmy natočené mobilem

tisková zpráva

Premiéra Siemens mobile MicroMovie Award na festivalu interfilm Berlin

O Oskary zatím nesoutěží, jsou nicméně neobyčejně oblíbené mezi nastupujícími filmařskými talenty: krátké filmy natočené pomocí mobilních telefonů s vestavěnou videokamerou. Tato skutečnost vedla pořadatele 20. ročníku mezinárodního filmového festivalu interfilm v Berlíně (2.–7. listopadu 2004)
k založení nové kategorie MicroMovie Award, kterou sponzoruje společnost Siemens, divize Mobilní informace a komunikace. Soutěže se účastní 45 filmových škol z 23 zemí světa. Dvacet nejlepších "mobilních filmů" bude promítnuto na festivalu. Na vítěze čekají inteligentní mobilní telefony Siemens SX1 a peněžní odměna ve výši 3 000 eur.

Používání mobilního telefonu k hlasovým hovorům se pomalu stává podružnou vlastností. Moderní kompaktní multimediální přístroje dnes již obsahují, na co si vzpomenete: radiopřijímač, přehrávač MP3, barevný displej s vysokým rozlišením, videorekordér s přehrávačem i integrovaný VGA fotoaparát - to vše v jednom zařízení. S cílem upoutat pozornost na jednu z výše uvedených funkcí dnešních mobilních telefonů se Siemens mobile rozhodl sponzorovat nově zřízenou kategorii MicroMovie Award, v níž budou letos poprvé v rámci mezinárodního festivalu krátkého filmu interfilm Berlin začátkem listopadu soutěžit krátké filmy, natočené pomocí mobilního telefonu. Soutěžní snímky nemohou přesáhnout délku devadesáti sekund a musejí být natočeny telefonem Siemens Smartphone SX1. Pořadatelé festivalu zapůjčili předepsaný přístroj více než 45 filmovým školám z 23 zemí. Spolu s účastníky z mnoha evropských zemí se do soutěže přihlásili i filmaři z Argentiny, Austrálie, Kanady, Číny, Indie, Mexika a Spojených států. Nechybějí mezi nimi taková zvučná jména jako Vancouver Film School, newyorská Tisch School of the Arts, Universidad del Cine v Buenos Aires či indický Národní institut designu. Studenti mohou přihlašovat své soutěžní projekty do konce srpna. Již se sešly přihlášky ze všech světadílů, obzvláštní zájem projevují umělci z Indie.

Generální ředitel pořadatelské organizace interfilmu Alex Stein uvedl: "Tvorba krátkého mobilního filmu není vůbec snadná věc, vzhledem k tomu, že médium je integrováno v mobilním telefonu, a vyžaduje tudíž specifický způsob vizualisace a hutný vypravěčský styl. Do paměti SX1 se vejdou 4 MB, tj. naráz maximálně dvě minuty filmového materiálu. Z toho pak vytvořit devadesátivteřinový příběh není rozhodně nic jednoduchého. Těšíme se na výsledky."

Rolf Beisswanger, šéf globálního sponzoringu Siemens mobile, k projektu poznamenal: "Prostřednictvím MicroMovie Award chceme vyzdvihnout multimediální funkce našich produktů a předvést, co všechno umějí. Oblast filmu se skvěle hodí k našemu prvnímu globálnímu počinu v kulturním sponzoringu a jsme obzvlášť rádi, že se soutěžní filmy budou promítat na mezinárodním festivalu krátkého filmu v Berlíně."

Ze všech přihlášených filmů bude dvacet nejlepších nominováno na festival interfilm Berlin. Festival krátkého filmu se poprvé uskutečnil před 22 lety jako přehlídka snímků formátu Super-8 a je vedle Berlinale nejstarším festivalem ve městě. Podle odhadu pořadatelů letos na šestidenní přehlídku dorazí více než 15 tisíc návštěvníků, kteří budou vybírat vítěze v kategorii "Siemens mobile MicroMovie Award", na něhož čeká peněžní odměna ve výši 3000 eur. Autoři všech nominovaných snímků obdrží mobilní telefony Siemens SX1. Zájemci z řad amatérských filmařů se mohou až do 30. srpna 2004 přihlašovat na adresu:

Tempelhofer Ufer 1A, 10961 Berlin, Germany
Tel./Fax: 0049 – (0)30 – 693 29 59
E-mail: heide@interfilm.de

Diskuze (2) Další článek: Můj mobil: Siemens M55

Témata článku: Siemens SX1, NATO, Nová kategorie, Kategorie, Mobil, Berlín, Národní Institut, Buenos Aires, Specifický způsob, Kat


Určitě si přečtěte

Virtuál Heyah má pohádkovou nabídku: Všechno bez limitu a 10 GB za 160 Kč

Virtuál Heyah má pohádkovou nabídku: Všechno bez limitu a 10 GB za 160 Kč

** Ano, pro kartu s neomezeným tarifem musíte za hranice ** U nás byste se nedoplatili, v Polsku je to ale jiné, pohádkové ** Jak může být tak levný? Ptejte se, jak jinde můžou být tak drazí...

Aleš Pospíšil | 47

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Baterie v mobilních zařízeních se vyvíjejí, i když možná ne tak rychle jako některé jiné komponenty. Přesto už s dnešními články není žádoucí pracovat jako kdysi s NiCd bateriemi.

Jan Láska | 113

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 62

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 29