Nový tarif Round Down: když operátor zaokrouhluje dolů

Jak by se vám líbil předplacený tarif, se kterým by se účtovalo necelé dvouminutové volání jako minutové? Byla by to po všech těch letech s českými operátory konečně férová nabídka?

Hned na začátku článku vás musím zklamat. Ano, takový tarif existuje, ale pouze v USA, u operátora Sprint.

Nese název Round Down (= zaokrouhlit dolů) a jeho specifikace jsou více než zajímavé. Hlavní výhodou je způsob zaokrouhlování využitých vteřin při volání. Naši operátoři zaokrouhlují na celé minuty nahoru (systém 60+60), v lepším případě o půlminuty nahoru (60+30), v zahraničí je běžný férový způsob účtování po sekundách. Výjimkou u nás budiž Vodafone, který po první provolané minutě účtuje po vteřinách. U Sprintu se ale rozhodli pro zajímavý reklamní trik a zaokrouhlují dolů. Jak to funguje? Jednoduše. Budeme si to demonstrovat na jednoduchém příkladu.

Voláte 1 min. 46 s. Jak dlouhý hovor myslíte, že zaplatíte? Ano, pouze minutový. Po první provolané minutě se služba aktivuje a funguje tímto způsobem. Je tedy úplně jedno, jestli nad onu minutu voláte byť jen jednu sekundu, zmíněných 46, nebo dokonce 59 sekund. Jakou sumu byste zaplatili u českých operátorů, s jejich „férovým“ účtováním asi víte, bohužel. Když bychom vzali v potaz zdejší účtování 60+60 a podívali se na možnou úsporu při opravdu velkém objemu telefonátů, tak nám vyjde nemalá úspora.

scr 2011_04_13 15_28_04.png

Tarify Common Cents, do kterých Round Down patří, jsou zajímavé i v jiných ohledech. Fungují na principu podobném našim předplaceným kartám, avšak je možné je dobíjet pouze dvojím způsobem – za 20 a za 30 dolarů (20 dolarů odpovídá při současném kurzu koruny zhruba částce 340 Kč, 30 dolarů je cca 510 Kč). První, tzv. refill, vám zajišťuje možnost využití vložených prostředků po dobu 30 dní, druhý po dobu dní 60. Po uplynutí této doby vám bohužel zbývající nevyužitý kredit propadá. Vzhledem k tomu, co tato služba „umí“, je to ale i tak velmi zajímavá nabídka.

Krom toho všeho je nutné ještě uvést, že cena hovoru kdykoli, kamkoli v rámci USA je 7 centů za minutu a stejná sazba platí i pro textové zprávy (tj. asi 1,2 Kč). Jedná se o předplacenou službu, takže samozřejmě bez nutnosti uzavření smlouvy.

Zajímavé, že? Jak byste takovéto účtování nazvali po česku? Třeba 1:59-59? Jak by se vám líbila podobná služba v ČR, myslíte že někdy bude zavedena?

Diskuze (28) Další článek: T-Mobile: Internet v zahraničí na den za 29 Kč

Témata článku: , Nov, Operátor, Podobná služba, Dow, Nový tarif, Round, Tarif, Stejná sazba, Cena hovoru