O2: datový roaming v novém a levněji

O2: datový roaming v novém a levněji

Od dnešního dne zavádí O2 nový levnější tarif pro datový roaming mobilních služeb. Dostupný je po celém světě a ve všech sítích, které umožňují datový roaming prostřednictvím technologií sítí druhé i třetí generace. Kromě nižších cen nabízí tento tarif také jednodušší a přehlednou strukturu zemí, které jsou rozděleny do tří geografických zón, nezávisle na zvoleném lokálním operátorovi. Zákazník využívající předplacené nebo paušální mobilní služby se tak již nemusí obávat vyšších nákladů při využívání jiných sítí a tyto výhody se nyní rozšiřují i do zemí, ve kterých O2 nepůsobí.

Tento nový datový tarif je nyní aplikován na všechny uživatele předplacených i paušálních služeb, kteří využívají datové služby v zahraničí. Podle této nové koncepce jsou všechny země rozděleny do tří zón: EU, ostatní evropské země a zbytek světa. V rámci těchto zón jsou data účtována vždy jednotným způsobem, přičemž ceny jsou pro všechny místní operátory stejné. Výhoda pro zákazníka je zřejmá, již se nemusí zabývat tím, která síť je levnější. Kladem je také skutečnost, že účtovaná částka není závislá na přenosové technologii, ale je stejná jak pro GPRS, tak také pro EGDE, UMTS či HSDPA. Podobně jako hovory, které jsou v zahraničí účtovány poměrně nevýhodně v minutových intervalech jsou i přenesená dataúčtována po velkých 100KB balících.

Tabulka cen základního roamingového tarifu:

Zóna cena za 100 KB
Evropská unie 30 Kč
zbytek Evropy 42 Kč
ostatní země 65 Kč

K novému tarifu pro datový roaming bude od 20. listopadu 2007 možno využít i některý z cenově ještě výhodnějších balíčků pro zvolený objem dat. Ten mohou paušální zákazníci vyčerpat během svého zúčtovacího období, majitelé předplacených karet pak do 30 dnů. V daném období je možné mít aktivovaný pouze jeden balíček, po vyčerpání stanoveného objemu je další užívání zpoplatněno standardními cenami dle tarifu. Všechny datové balíčky jsou platné pro celý svět. Výjimkou je pouze balíček 250MB , který lze využít pouze v zemích Evropské unie a bude nabízen v rámci promo akce od 20. listopadu 2007 do 29. února 2008. Významným „balíčkovým“ rozdílem je účtování po 10 kB a to i po vyčerpání balíčku.

Tabulka cen datových balíčků:

Objem dat měsíční paušál
2 MB 298 Kč
4 MB 594 Kč
10 MB 1 189 Kč
50 MB 1 773 Kč
250 MB 2 368 Kč

Pro zákazníky předplacených služeb jsou určeny balíčky 2 MB, 4 MB a 10 MB. Paušální zákazníci mohou využít kterýkoliv balíček uvedený v tabulce výše. Datové balíčky je potřeba si aktivovat. Zákazníci mohou službu jednoduše aktivovat přes *11, předplacekáři mohou aktivaci provést zasláním SMS ve tvaru DATA X (kde X je objem dat), na číslo 999 225.

Aktivace a deaktivace balíčků pro zákazníky s předplacenou kartou:

Objem dat aktivace pomocí SMS deaktivace pomocí SMS
2 MB DATA2 DATA2D
4 MB DATA4 DATA4D
10 MB DATA10 DATA10D

Jistě se mnou budete souhlasit, že jakékoli snížení cen a zjednodušení samotných ceníků je pro zákazníka vždy přínosné. Pro základní tarif navíc není nutné cokoli aktivovat (krom základního hlasového roamingu), vše proběhne automaticky. Líbí se mi také jasné rozdělení do tří oblastí, přičemž zákazník nemusí sledovat v jaké síti je zrovna přihlášen. Pokud plánujete v zahraničí datovat, pak si určitě aktivujte některý z balíčků, účtování po 100 KB by se vám mohlo velmi nepříjemně prodražit.

Tip: Nepřehlédněte souhrnný článek o eurotarifu a jeho alternativách

Diskuze (16) Další článek: iPhone čekají příjemné změny

Témata článku: Operátoři, O2, Roaming

Určitě si přečtěte