Obrněnému smartphonu Nomu S10 Pro nestačily tabulky. Chlubí se odolností IP69

Nomu je specialista na odolné telefony, na jaře jsme vyzkoušeli model S30 a příjemně nás překvapil. Teď je tu další. Jmenuje se Nomu S10 Pro a výrobce má potřebu nám sdělit, že je odolnější než ostatní odolné smartphony. Problém je, že označení IP69 v jeho podání není nic jiného než marketingový blábol.

Nechme teď stranou, že sám nemá jasno v tom, zda používat označení IP69, nebo IP68+. Nomu vysvětluje, že jeho novinka stanovila nový standard. Že zatímco konkurence garantuje vodotěsnost po 30 minut v hloubce 1,5 metru, tak Nomu S10 Pro zvládne 60 minut a 2 metry.

Opravdu je to takový rozdíl, že je potřeba přidávat další stupeň do stupnice? Copak by Samsung Galaxy Note 8 nevydržel dva metry a hodinu? Jistě že ano, jen se výrobce zaručil za o něco nižší hodnoty. Příklad z praxe: V roce 2013 Sony garantovalo vodotěsnost Xperie Z v metrové hloubce. My jsme ji vzali do 8 metrů hluboké potápěčské jámy a telefon to přežil bez náznaku problému.

Snaha Nomu o nový standard je absurdní také ze dvou následujících důvodů:

 1. Stupeň krytí IP68 je definovaný takto: „Zařízení je schopné nepřetržitého potopení do vody za podmínek, které určí výrobce zařízení.“ Tedy Nomu S10 Pro má stále IP68, jen s garancí lepších parametrů, než konkurence.
 2. Stupeň krytí IP69 už existuje a je definovaný jako „Chráněno proti tlakové vodě (WAP)“, což Nomu není. Tedy tvrzení, že S10 Pro splňuje IP69, je nejen nesmysl, ale také lež.

Hádám, že Nomu S10 Pro nebude špatný telefon, ale takováhle snaha o zviditelnění mu ubližuje. Na webu se výrobce chlubí standardem MIL-STD 810G, to je přece pěkná vizitka, tak proč vymýšlet nesmysly? 

Jak Nomu obhajuje „svoje IP69“:

Nomu S10 Pro ve zkratce

 • zvýšená odolnost: IP68 (2 metry, 60 minut), MIL-STD 810G
 • OS: čistý Android 7.0 out of box
 • baterie: 5000mAh Li-Po battery, rychlé nabíjení (9V 2A)
 • paměť: 3GB RAM, úložiště 32GB
 • procesor: MediaTek MT6737t
 • fotoaparát: 8 MPx, selfie 5 MPx
 • displej: 5", HD rozlišení (720 × 1 280 pixelů), tvrzené sklo Gorilla Glass 3
 • materiál: měkčená pryž Bayer
 • geolokace: GPS, GLONASS
 • produktová stránka: www.nomu.hk/s10-pro
 • cena: 160 dolarů
Diskuze (10) Další článek: Qualcomm demonstroval 5G připojení na modemu X50. Do prvních smartphonů má jít v roce 2019

Témata článku: Android, Vodotěsnost, Xperia, Zvýšená odolnost, Outdoor, Gorilla Glass, Voděodolnost, Nomu, Tvrzené sklo, Nízká hodnota, Špatný telefon, Produktová stránka, Dolar, Nový standard, Čistý Android, Stupeň, HD rozlišení, Odolný telefon, Stupeň krytí, AliExpress, Odolnost, Pryž, Obrněný smartphone, Následující důvod, Výrobce


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40