Oklamali jste nás, tvrdí akcionáři BlackBerry. Firma čelí žalobě

Oklamali jste nás, tvrdí akcionáři BlackBerry. Firma čelí žalobě

Špatné hospodářské výsledky BlackBerry mají dohru. Firmu se rozhodli zažalovat její vlastní akcionáři. Cítí se podvedení. Ztratový výrobce telefonů prý lhal o skutečném stavu firmy a také zamlčoval neúspěch operačního systému BlackBerry 10, což ovlivnilo hodnotu akcií na burze.

Žalující strana nyní hledá akcionáře, kteří investovali do BlackBerry v období od 27. září 2012 do 20. září 2013, tedy období, ve kterém prý společnost zkleslovala výsledky aktivit společnosti, jak uvádí web USAtoday.com. Kanadská společnost BlackBerry (dříve Research In Motion) uváděla akcionáře v omyl opakovanými tvrzeními, že zdárně plní své závazky a že nový operační systém BlackBerry 10 prý vývojáři přijali pozitivně, jak tvrdí Marvin Pearlstein v žalobě podané u federálního soudu minulý pátek.

Klepněte pro větší obrázek

„Platforma BlackBerry 10 nebyla ve skutečnosti dobře přijata…což nakonec vyústilo v propuštění více než čtyř tisíc zaměstnanců, tedy zhruba 40 procent pracovní síly,“ uvádí žaloba, která kromě jiných míří přímo proti generálnímu řediteli Thorstenu Heinsovi a finančímu řediteli Brianu Bidulkovi. Nepravdivé informace podle žaloby nakonec také ovlivnily hodnotu firmy na burze. Jak žalující strana dokládá, od 20. září, kdy BlackBerry oficiálně oznámila výrazné ztráty, klesla hodnota cenných papírů o 25 procent. Samotná firma odmítla žalobu komentovat, slíbila však, že se jí bude zabývat.

Soudy v minulosti

Pro BlackBerry není žaloba podobného typu ničím novým. Podobný případ řešily americké soudy už před dvěma lety. Investoři žalovali BlackBerry za zkreslování hospodářských výsledků, které údajně způsobily nezdařený start tabletu PlayBook. Případ doposud nebyl uzavřen.

Firma Consumer Law Group zase po BlackBerry požadovala náhradu škod způsobených výpadkem služeb kanadského výrobců telefonů.

Špatné hospodářské výsledky

Jak vyšlo najevo minulý měsíc, BlackBerry se potýká s vážnými problémy. Podle hospodářských výsledků skončila firma takřka v miliardové ztrátě, kterou zapříčinil především vysoký počet neprodaných smartphonů BlackBerry Z10. Výsledky doprovázela informace o prudkém propadu tržeb na 1,6 miliardy dolarů.

Klepněte pro větší obrázek
Vývoj akcií BlackBerry za poslední měsíc Zdroj: Yahoo

Výrobce hledal delší dobu kupce. Koncem září se v zásadě dohodl na svém převzetí společností Fairfax Financial Holdings. Konsorcium, které je zároveň největším akcionářem firmy, je za BlackBerry ochotno zaplatit 4,7 miliardy dolarů. Fairfax Financial své obchodní aktivity soustřeďuje hlavně na oblast pojišťovnictví.

Diskuze (9) Další článek: Sony Xperia Z Ultra: skoro jako tablet [recenze]

Témata článku: Blackberry, Hospodaření a finance, Blackberry Z10, Vysoký počet, Firma, Thor, Minulý pátek, Podobný případ, Black, Federální soud, Největší akcionář, A/B, Vážný problém


Určitě si přečtěte

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39