Opera Mini vs. Opera vs. prohlížeč Nokia: rychlost a přenesená data

Společnost Opera Software včera vydala novou verzi svého javového prohlížeče Opera Mini určeného pro mobilní telefon (podrobný článek najdete zde). Zajímalo mě, jak si tato novinka povede při srovnání se symbianovou Operou Mobile a s novým prohlížečem Nokie.

Se všemi třemi programy jsem otvíral stejné stránky, měřil čas a přenesená data. Test proběhl na Nokii N70 a N80, připojoval jsem se přes UMTS Eurotelu. Opera Mini někdy stránku rozdělí na více částí – měřil jsem vždy všechny.

Test bez obrázků

Ve všech třech prohlížečích jsem vypnul obrázky, stahoval pouze texty. Postupně jsem prošel tyto stránky: text.mobilmania.cz, článek Nová Opera Mini 2.0 ke stažení, Aktualne.centrum.cz (PDA verze), Ihned.cz (PDA verze), text.mobilmania.cz, Seznam.cz, Centrum.cz, Novinky.cz, news.google.com, Times.com.

Výsledky:

  • Opera Mini: 195 s, 99 kB
  • Opera Mobile: 150 s, 586 kB
  • Prohlížeč Nokia: 164 s, 635 kB

Test s obrázky

Tentokrát jsem měřil jen dvě stránky, ale se všemi obrázky: Aktualne.centrum.cz (grafická verze) a posléze recenzi Nokie 6280, opět na Aktualne.centrum.cz.

Výsledky:

  • Opera Mini (silně komprimované obrázky): 66 s, 107 kB
  • Opera Mini (kvalitní obrázky): 60 s, 280 kB
  • Opera Mobile: 103 s, 704 kB
  • Prohlížeč Nokia: 84 s, 801 kB

Java není odepsaná

O javové Opeře Mini by měli uvažovat i uživatelé chytrých telefonů se Symbianem S60, které jsou vybaveny vlastním prohlížečem internetu. Rychlost stahování stránek je celkem srovnatelná, přenese se ale výrazně méně dat – 6× až 8×. A to je při ceně za GPRS rozhodně znát.

Opeře Mobile pro smartphony S60 trvá stahování zhruba stejnou dobu jako novému prohlížeči Nokia. Stáhne o něco méně dat, rozdíl ale není tak velký.

U webů optimalizovaných pro mobilní zařízení, které tvoří jeden převážně textový pruh, je dojem z prohlížení u všech tří programů podobný. U komplexních stránek, jako je třeba Aktualne.centrum.cz, je ale podstatně přehlednější nový prohlížeč Nokie. Zobrazí je totiž přesně jako prohlížeče na počítači, Opera musí objekty na stránce rozložit do svislého pruhu, s čímž autor stránek nepočítal a výsledek někdy působí trochu zmateně.

Diskuze (15) Další článek: Opera Mini 2.0: znovu zdarma a mezi špičkou

Témata článku: Nokia, Opera, Opera Mini, Prohlížeč, Data, Min, Rychlost


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136