Operátoři a spol. píší premiérovi. Chtějí být u diskuze o budoucnosti odvětví

Operátoři a spol. píší premiérovi. Chtějí být u diskuze o budoucnosti odvětví

Tohle je velká věc. Nepamatuji, kdy by se na společném postupu shodly tak velké oborové organizace, jako tentokrát. Pod otevřeným dopisem pro premiéra, ministry a poslance jsou podepsaní lídři následujících organizací:

  • ICT Unie
  • Svaz průmyslu a dopravy ČR
  • Asociace provozovatelů mobilních sítí (členy jsou O2, T-Mobile, Vodafone a Nordic Telecom)
  • Česká asociace elektronických komunikací

Celý dopis najdete níže. Ve zkratce organizace říkají, že se rozhoduje o zásadních věcech, které ovlivní celé odvětví, ale ony nejsou přizvané k diskuzi. Také upozorňují na to, že proces změny zákona provází některé nestandardní prvky.

Komentář

Považuji za naprosto legitimní, že se firmy chtějí účastnit jednání o budoucnosti oboru, ve kterém podnikají. Zároveň ale pochybuji, že dopis padne na úrodnou půdu.

Politické elity si z vysokých cen českých telekomunikačních služeb udělaly předvolební téma. Potřebují jednat rychle a rázně. To znamená schválení zákona ve zkráceném řízení (aby se to stihlo do voleb), a že za cílem „půjdou přes mrtvoly“ (tedy i za tu cenu, že poškodí celé odvětví). Obávám se, že vláda nemá čas ani chuť provádět analýzy, naslouchat opozici a měnit své postoje.

Ale abych nestřílel pouze do politiků... Opravdu si musely organizace (zastupující i trojici oligopolních mobilních operátorů) tak důrazně brát do úst slova o eminentním zájmu na konkurenci?

Nechme se překvapit, jakou reakci dopis ve vládě vzbudí. Nějaká by rozhodně měla přijít.


Otevřený dopis premiérovi ČR

Vážený pane předsedo vlády,
vážená paní ministryně, vážený pane ministře,
vážená paní poslankyně, vážený pane poslanče,

obracíme se na Vás v souvislosti s návrhem zákona, kterým se mění zákon č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích a o změně některých souvisejících zákonů (dále jen „návrh zákona o elektronických komunikacích“), který předkládá Ministerstvo průmyslu a obchodu.

Jako zástupci dotčeného sektoru máme eminentní zájem na tom, aby v České republice v oblasti elektronických komunikací existovalo zdravé konkurenční prostředí. Dle našeho názoru může takové prostředí existovat jen tehdy, pokud stát vytvoří taková pravidla hry, která jsou dlouhodobě konzistentní, předvídatelná a vznikají v rámci standardních mechanismů naší politické kultury.

Podle důvodové zprávy má být účelem návrhu zákona o elektronických komunikacích zajištění a implementace procesu přechodu na standard DVB-T2 jako klíčové části realizace Strategie rozvoje zemského digitálního televizního vysílání schválené usnesením vlády ze dne 20. července 2016 č. 648, které předpokládá aktualizaci platného právního rámce a s tím související novelizaci dotčených právních předpisů.

Nad rámec technické povahy celého navrhovaného právního předpisu se navíc doplňuje úprava ve věci posílení ochrany spotřebitele v oblasti elektronických komunikací, která zasahuje do smluvních vztahů mezi poskytovateli služeb elektronických komunikací a spotřebiteli a která současně významným způsobem mění výše pokut udělovaných regulátorem, tedy v tomto případě Českým telekomunikačním úřadem.

Návrh zákona o elektronických komunikacích prošel standardním mezirezortním připomínkovým řízením, kde byly připomínky všech stran odborně prodiskutovány a vypořádány. Následně byla do návrhu na poslední chvíli zapracována ustanovení, která nebyla jakkoliv projednána v rámci mezirezortního připomínkového řízení a ani nebyla diskutována s odbornou veřejností. Vzhledem k tomu, že se jedná o změny, které mohou mít zásadní dopad jak na odvětví elektronických komunikací, tak na samotné spotřebitele, je podle našeho názoru rovněž závažným pochybením chybějící relevantní a důkladné odůvodnění včetně analýzy dopadu navrhovaných úprav (RIA).

Cítíme potřebu Vám sdělit, že ad-hoc úpravy zákona, které neprošly standardním mechanismem připomínkových řízení, jdou proti ambici vytvářet dlouhodobě konzistentní a předvídatelná pravidla hry. Považujeme také za velmi nestandardní, aby formulace návrhu zákona byly namísto odborných diskuzí upravovány v přímém přenosu médií, jak jsme toho byli v posledních dnech svědky. Je pro nás zároveň zarážející, že neprojednané návrhy změn zákona mají být navíc schvalovány ve zkráceném řízení podle par. 90 jednacího řádu Poslanecké sněmovny bez možnosti jejich projednání na půdě příslušných výborů.

 

Rádi bychom Vám, nabídli odbornou diskusní platformu, v rámci které, by bylo možné jednotlivé body návrhu diskutovat věcně. Jsme přesvědčeni, že náš zájem je stejný. Je to především zdravé a předvídatelné konkurenční prostředí, které českým spotřebitelům přinese kvalitní a dostupné služby, zajistí investice do odvětví a vytvoří nová pracovní místa.

 

Proto si Vám dovolujeme navrhnout, aby v rámci projednávání zákona v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky byl vytvořen časový prostor pro jednání o výše zmíněné problematice v třech čteních zákona, jak je to standardní u drtivé většiny zákonů. V této souvislosti je jistě možné nalézt i politickou shodu na případném zkrácení časové lhůty při projednávání návrhu zákona mezi prvním a druhým čtením, což by celkově mohlo zkrátit lhůtu projednání návrhu zákona v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky. 

Diskuze (80) Další článek: Oukitel na MWC představuje super velký 6" smartphone OUKITEL U16 Max

Témata článku: Operátoři, Předražené služby, Strategie, Legislativa, Bohuslav Sobotka, Lobby, Odvětví, Standard dvb-t, Zkrácení, Připomínkové řízení, Právní předpis, Smluvní vztah, Implementace, Zásadní věc, Disk, Český spotřebitel, Celé odvětví, Sektor, Velká věc, Realizace, Budoucnost, Zásadní dopad, Konkurenční prostředí, Česká asociace, Premiér


Určitě si přečtěte

RECENZE: Motorola One — iPhone X s Androidem One

RECENZE: Motorola One — iPhone X s Androidem One

** Střední třída bez zastaralých řešení ** Povedený design dává svou inspiraci hodně najevo ** Zajímavá alternativa, pokud vás Nokie neoslovují

Martin Herodek | 18

RECENZE: Honor 7A — dobrá volba, když nechcete utrácet

RECENZE: Honor 7A — dobrá volba, když nechcete utrácet

** Honor 7A je ideální smartphone pro děti či začátečníky ** Nestojí moc a systém na něm jede hezky plynule ** Má rozumně nastavené parametry, zabezpečení a hezké barvy **

Jakub Vrbacký | 20

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 9