Operátoři a spol. píší premiérovi. Chtějí být u diskuze o budoucnosti odvětví

Operátoři a spol. píší premiérovi. Chtějí být u diskuze o budoucnosti odvětví

Tohle je velká věc. Nepamatuji, kdy by se na společném postupu shodly tak velké oborové organizace, jako tentokrát. Pod otevřeným dopisem pro premiéra, ministry a poslance jsou podepsaní lídři následujících organizací:

  • ICT Unie
  • Svaz průmyslu a dopravy ČR
  • Asociace provozovatelů mobilních sítí (členy jsou O2, T-Mobile, Vodafone a Nordic Telecom)
  • Česká asociace elektronických komunikací

Celý dopis najdete níže. Ve zkratce organizace říkají, že se rozhoduje o zásadních věcech, které ovlivní celé odvětví, ale ony nejsou přizvané k diskuzi. Také upozorňují na to, že proces změny zákona provází některé nestandardní prvky.

Komentář

Považuji za naprosto legitimní, že se firmy chtějí účastnit jednání o budoucnosti oboru, ve kterém podnikají. Zároveň ale pochybuji, že dopis padne na úrodnou půdu.

Politické elity si z vysokých cen českých telekomunikačních služeb udělaly předvolební téma. Potřebují jednat rychle a rázně. To znamená schválení zákona ve zkráceném řízení (aby se to stihlo do voleb), a že za cílem „půjdou přes mrtvoly“ (tedy i za tu cenu, že poškodí celé odvětví). Obávám se, že vláda nemá čas ani chuť provádět analýzy, naslouchat opozici a měnit své postoje.

Ale abych nestřílel pouze do politiků... Opravdu si musely organizace (zastupující i trojici oligopolních mobilních operátorů) tak důrazně brát do úst slova o eminentním zájmu na konkurenci?

Nechme se překvapit, jakou reakci dopis ve vládě vzbudí. Nějaká by rozhodně měla přijít.


Otevřený dopis premiérovi ČR

Vážený pane předsedo vlády,
vážená paní ministryně, vážený pane ministře,
vážená paní poslankyně, vážený pane poslanče,

obracíme se na Vás v souvislosti s návrhem zákona, kterým se mění zákon č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích a o změně některých souvisejících zákonů (dále jen „návrh zákona o elektronických komunikacích“), který předkládá Ministerstvo průmyslu a obchodu.

Jako zástupci dotčeného sektoru máme eminentní zájem na tom, aby v České republice v oblasti elektronických komunikací existovalo zdravé konkurenční prostředí. Dle našeho názoru může takové prostředí existovat jen tehdy, pokud stát vytvoří taková pravidla hry, která jsou dlouhodobě konzistentní, předvídatelná a vznikají v rámci standardních mechanismů naší politické kultury.

Podle důvodové zprávy má být účelem návrhu zákona o elektronických komunikacích zajištění a implementace procesu přechodu na standard DVB-T2 jako klíčové části realizace Strategie rozvoje zemského digitálního televizního vysílání schválené usnesením vlády ze dne 20. července 2016 č. 648, které předpokládá aktualizaci platného právního rámce a s tím související novelizaci dotčených právních předpisů.

Nad rámec technické povahy celého navrhovaného právního předpisu se navíc doplňuje úprava ve věci posílení ochrany spotřebitele v oblasti elektronických komunikací, která zasahuje do smluvních vztahů mezi poskytovateli služeb elektronických komunikací a spotřebiteli a která současně významným způsobem mění výše pokut udělovaných regulátorem, tedy v tomto případě Českým telekomunikačním úřadem.

Návrh zákona o elektronických komunikacích prošel standardním mezirezortním připomínkovým řízením, kde byly připomínky všech stran odborně prodiskutovány a vypořádány. Následně byla do návrhu na poslední chvíli zapracována ustanovení, která nebyla jakkoliv projednána v rámci mezirezortního připomínkového řízení a ani nebyla diskutována s odbornou veřejností. Vzhledem k tomu, že se jedná o změny, které mohou mít zásadní dopad jak na odvětví elektronických komunikací, tak na samotné spotřebitele, je podle našeho názoru rovněž závažným pochybením chybějící relevantní a důkladné odůvodnění včetně analýzy dopadu navrhovaných úprav (RIA).

Cítíme potřebu Vám sdělit, že ad-hoc úpravy zákona, které neprošly standardním mechanismem připomínkových řízení, jdou proti ambici vytvářet dlouhodobě konzistentní a předvídatelná pravidla hry. Považujeme také za velmi nestandardní, aby formulace návrhu zákona byly namísto odborných diskuzí upravovány v přímém přenosu médií, jak jsme toho byli v posledních dnech svědky. Je pro nás zároveň zarážející, že neprojednané návrhy změn zákona mají být navíc schvalovány ve zkráceném řízení podle par. 90 jednacího řádu Poslanecké sněmovny bez možnosti jejich projednání na půdě příslušných výborů.

 

Rádi bychom Vám, nabídli odbornou diskusní platformu, v rámci které, by bylo možné jednotlivé body návrhu diskutovat věcně. Jsme přesvědčeni, že náš zájem je stejný. Je to především zdravé a předvídatelné konkurenční prostředí, které českým spotřebitelům přinese kvalitní a dostupné služby, zajistí investice do odvětví a vytvoří nová pracovní místa.

 

Proto si Vám dovolujeme navrhnout, aby v rámci projednávání zákona v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky byl vytvořen časový prostor pro jednání o výše zmíněné problematice v třech čteních zákona, jak je to standardní u drtivé většiny zákonů. V této souvislosti je jistě možné nalézt i politickou shodu na případném zkrácení časové lhůty při projednávání návrhu zákona mezi prvním a druhým čtením, což by celkově mohlo zkrátit lhůtu projednání návrhu zákona v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky. 

Diskuze (80) Další článek: Oukitel na MWC představuje super velký 6" smartphone OUKITEL U16 Max

Témata článku: Operátoři, Bohuslav Sobotka, Legislativa, Předražené služby, Strategie, Lobby, Otevřený dopis, Právní předpis, Odvětví, Realizace, Implementace, Český spotřebitel, Velká věc, Připomínkové řízení, Konkurenční prostředí, Zásadní věc, Celé odvětví, Budoucnost, Zkrácení, Disk, Premiér, Smluvní vztah

Určitě si přečtěte

Mobilní internet u nás není až tak drahý. ...když se srovnáme s Uzbekistánem a Nigérií

Mobilní internet u nás není až tak drahý. ...když se srovnáme s Uzbekistánem a Nigérií

** Čeští operátoři jsou drazí zhruba stejně jako britští či němečtí ** Za data si nechají pořádně zaplatit v zemích Beneluxu ** Nejhůř je na tom Afrika, na „giga“ tam trhnou skoro 1 000 Kč

27.  12.  2017 | Pospíšil Aleš | 42

Češi víc datují, průměr na SIM vzrostl na 800 MB. Finsko doženeme v roce 2080

Češi víc datují, průměr na SIM vzrostl na 800 MB. Finsko doženeme v roce 2080

** 200 MB, o tolik nám meziročně stoupla průměrná spotřeba dat ** Pokrytí je slušné, operátoři už postavili skoro 16 tisíc LTE BTS ** Ceny dolů nepůjdou, kdo chce surfovat, bude si muset připlatit

19.  12.  2017 | Pospíšil Aleš | 35