Operátoři hrají mrtvého brouka, bez euroregulace ceny sami nesníží

Mobilní operátoři jsou, zdá se, nepoučitelní a ačkoli tvoří jejich příjmy z nehlasových roamingových služeb jen zanedbatelnou část z celku, hrají stále mrtvého brouka. Tedy alespoň ve vztahu k dobrovolnému snižování cen za data a SMS v rámci Evropské unie.

Eurokomisařka Viviane Redingová se nechala v únoru slyšet, že pokud operátoři nesníží ceny do 1. července dobrovolně, bude se muset postarat o nějakou tu regulaci a prostřednictvím Evropské komise nařídit cenové stropy jako v případě hlasových služeb. Činnost, respektive nečinnost operátorů v tomto směru dokládá i zpráva analytiků ze společnosti Informa, kteří konstatují, že během posledních dvou let se ceny textových zpráv v roamingu snížili jen zhruba o čtvrtinu. Naši operátoři si za odchozí textovku v rámci Eurotarifu účtují něco okolo desetikoruny včetně daně.

Klepněte pro větší obrázek
Roamingové SMSky skoro za domácí ceny možná už příští léto

To je alespoň podle Redingové nepřijatelné a v návrhu, který už dnes předloží Evropské komisi, počítá s cenovým stropem za odeslanou SMS ve výši deset eurocentů. Pro nás by tak výsledná cena mohla za současného kurzu činit pouhých 2,80 Kč! Úspora by to byla tedy značná. Stranou nezůstala ani cena za datové přenosy a ačkoli mnozí operátoři zavedli zvýhodněné balíčky, bude návrh obsahovat i horní strop za jeden přenesený megabajt ve výši 0,35 euro (8,20 Kč). Zatím bych se ovšem neradoval, jedná se totiž pouze o návrh a jeho schválení byrokratickou mašinérií může trvat i jeden rok. V každém případě ale jde o aktuální záležitost a i přes odpor operátorů s obvyklou argumentací o narušování hospodářské soutěže dávám návrhu velkou šanci na schválení. Na konci prázdnin by rovněž měly dále klesnout ceny za volání v rámci EU.

Zdroj: IntoMobile

Diskuze (23) Další článek: Videohovory stále netáhnou, u O2 budou za korunu až do konce roku

Témata článku: Operátoři, Ostatní, EU, MR, Hra, Euro

Určitě si přečtěte