Operátoři v USA se inspirují Evropou. Nechtějí dotovat mobily

Operátoři v USA se inspirují Evropou. Nechtějí dotovat mobily

Zlaté časy, kdy zákazníci amerických operátorů získali spolu s dvouletým úpisem k využívání tarifu špičkový mobilní telefon za dotovanou cenu 200 nebo někdy i 100 dolarů, nejspíš pomalu končí. Ani zámořským operátorům už se nechce poskytovat tak štědré úlevy. První dal svou nevoli najevo americký T-Mobile, který od února úplně zrušil veškeré dotace na mobily. Vzhledem k oblibě jinak poměrně drahých smartphonů od Applu se tato změna nejvíc promítne na prodejích iPhonu. Informuje o tom agentura Reuters.

Podobná neochota panuje nějakou dobu také u evropských operátorů. Většina z nich sice dotace v určité podobě nabízí, ale zpravidla nejsou tak výhodné jako u amerických protějšků. Změnu strategie operátorů ve Spojených státech zapříčinila zejména rostoucí konkurence na trhu. Tu má na svědomí zejména poměrně slušný rozjezd platformy Windows Phone a vysoko nasazená cena iPhonu. Operátoři raději místo iPhonů, za které musí doplácet výrobci nemalé peníze, nabídnou zákazníkovi nové Lumie nebo Windows Phone od HTC.

T-Mobile USA se rozhodl, že mobily už dál dotovat nebude a podobný krok zvažují i další významní američtí operátoři - Verizon a AT&T. Uvedené rozhodnutí může výrazněji zasáhnout především Apple. Podle odhadů analytiků totiž operátoři dotují každý prodaný iPhone sumou 400 dolarů, přičemž v případě konkurenčních smartphonů jde jen o přibližně 250 až 300 dolarů za jeden smartphone. T-Mobile USA bude proto od nynějška prodávat telefony za plnou částku, kterou budou moci zákazníci zaplatit v měsíčních splátkách.

Diskuze (38) Další článek: Nokia začíná prodávat novinky Asha 205 a 206, i ve verzi dualSIM

Témata článku: Operátoři, USA, Apple iPhone 4GB, Dot, Dvouletý úpis, Mobil

Určitě si přečtěte