Oslní nový iPhone? Trh zatím nervózně přešlapuje

Oslní nový iPhone? Trh zatím nervózně přešlapuje

V minulosti akcie Applu většinou zpevňovaly, když se firma chystala na trh uvést nový produkt. Podobné to bylo i teď - za posledních šest týdnů akcie Applu zpevnily asi o 15 procent. Jenže v posledních dnech už je mezi investory cítit spíše napětí – včera Apple na burze dlouho dokonce ztrácel. Analytici se totiž většinou shodují, že nový iPhone má před sebou velmi těžkou úlohu. Musí oslnit a být víc než jen další smartphone.

Zatímco před pěti lety Apple obrátil trh mobilních telefonů na ruby, když předvedl svůj první iPhone, v současnosti je spíš v defenzívě a snaží se odrážet rychlý nástup rivalů. Konkurence tvrdě útočí už i chytrými telefony, které mají větší displej a fungují na rychlejších bezdrátových sítích. Aby ale nový iPhone skutečně ohromil, bude muset šéf Applu vytáhnout z rukávu ještě nějaký inovační trumf. 

Klepněte pro větší obrázek
Vývoj akcií Applu za poslední rok

Apple už naznačil, že výrazné softwarové změny lze čekat od nového operačního systému iOS6. Vylepšené mají být funkce hlasové asistentky Siri, iPhone nabídne i vlastní mapy, čímž se v tomto směru Apple odstřihne od Googlu.

Důležitý den pro Tima Cooka

Po uvedení prvního iPhonu na trh v roce 2007 měl Apple dlouho náskok před zaskočenými firmami a předběhla kanadského výrobce telefonů BlackBerry RIM nebo Nokii. Asijští producenti a hlavně Samsung se ale novým technologickým trendům rychle přizpůsobili. V současnosti mobilní operační systém Applu iOS v podílu na trhu ztrácí za dominantním Androidem od Googlu.

iPhony stojí za polovinou tržeb Applu a většinou zisku. Pro firmu je proto klíčové, aby se nová verze přístroje chytla. Podle investorů je pak úspěch premiéry zásadní i pro současného šéfa Applu Tima Cooka. Ten potřebuje získat důvěru, že plnohodnotně nahradí zesnulého vizionáře Steva Jobse.

Akcie Samsungu dnes překvapivě rostly

Nervozitu před dnešním představením nového iPhonu dokládá i to, že během dneška výrazně zpevnily akcie Samsungu. Přidaly více než tři procenta a přiblížily se tak svému historickému rekordu, které je těsně nad 1,41 milionu wonů.

Klepněte pro větší obrázek
Vývoj akcií Samsungu za poslední rok

„Je možné, že iPhone 5 nesplní očekávání a nepředvede ani žádné zásadní inovace,“ poznamenal analytik Kim Hjong-sik z makléřské společnosti Taurus Investment & Securities, jehož citovala agentura Reuters.

Apple a Samsung se vzájemně obviňují ze zneužívání patentů toho druhého, soudní spory ale končí nejednoznačně. Apple před nedávnem zaznamenal velké vítězství u soudu v Kalifornii, který firmě přiznal odškodné přes miliardu dolarů. Verdikt ale není konečný. U jiných soudů zase vítězí Samsung.

Témata článku: Apple, iPhone, Hospodaření a finance, Soudní spory, Apple iPhone 4GB, Apple iPhone 5, Apple iPhone 5 32GB, Apple iPhone 5 64GB, Apple iPhone 7, Trh, Nový iPhone, Technologický trend

Určitě si přečtěte

Apple iPhone 8: každoroční upgrade ve stejném těle [recenze]

Apple iPhone 8: každoroční upgrade ve stejném těle [recenze]

** Tělo je prakticky stejné, až na skleněná záda ** Procesor je bestie, Apple předběhl konkurenci na řádný kus ** S designem si výrobce moc hlavu nelámal

Včera | Michlovský Jakub | 56

Jak dostat hudbu do iPhonu a neplatit za to

Jak dostat hudbu do iPhonu a neplatit za to

** iTunes už není taková hrůza, mp3 skrz něj totiž prohnat musíte ** Máte-li sbírku CD z dob minulých, můžete je poslouchat i v iPhonu ** Otázka je, zda vám všechna ta námaha stojí za 149 Kč měsíčně...

17.  10.  2017 | Pospíšil Aleš | 163

Qualcomm žaluje Apple. Chce zakázat výrobu i prodej iPhonů v Číně

Qualcomm žaluje Apple. Chce zakázat výrobu i prodej iPhonů v Číně

17.  10.  2017 | Kůžel Filip, Javůrek Karel | 5

O2 v říjnu: iPhone 8, Xperia XZ1 Compact a tajné tisícové slevy [ceník]

O2 v říjnu: iPhone 8, Xperia XZ1 Compact a tajné tisícové slevy [ceník]

** Nový iPhone 8 srazil ceny starších modelů zhruba o 4 000 Kč ** Další podzimní novinkou je nejmenší superphone Sony Xperia XZ1 Compact ** Nepřehlédněte slevy s programem Extra výhod, třeba na Nokie 3 a 5

16.  10.  2017 | Pospíšil Aleš | 1

Bezdrátové nabíjení nepřesvědčilo a nové iPhony to nezmění

Bezdrátové nabíjení nepřesvědčilo a nové iPhony to nezmění

** Od Applu jsme čekali revoluci v bezdrátovém nabíjení. Nepřišla. ** Proč nikdo z našich redaktorů nenabíjí bezdrátově? ** Benefity nejsou velké a „bezdrát“ poškozuje baterii.

15.  10.  2017 | Kůžel Filip, Michlovský Jakub | 121

iPhone 8 v akci. Není to jen zbytečná předehra k iPhonu X

iPhone 8 v akci. Není to jen zbytečná předehra k iPhonu X

** Ano, takhle má vypadat evoluce iPhonu. ** Klasické dilema zda upgradovat nebo ještě počkat naboural iPhone X. ** Je levnější a má argumenty. Osmička je iPhone, který dává smysl.

12.  10.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan, Michlovský Jakub | 132