Palm čelí kritice nejvěrnějších

Poté, co nejvyšší představitelé společnosti Palm upřesnili datum vydání nového operačního systému a produktů na něm založených, strhla se po diskusních fórech bouře. Totiž původní časový horizont, o kterém jsme psali v samostatném článku, a to dvanáct až osmnáct měsíců, se opět potvrdil jako nereálný. První přístroje využívající nový systém přijdou až dlouho po tomto intervalu.

Toto sdělení bylo pro skalní příznivce příslovečnou poslední kapkou v poháru trpělivosti. Sám pozoruji na českých palmovských webech a fórech odvrat zarytých zastánců od platformy Palm a hledání náhrady za svá Trea, Tungsteny a Zire. Vyvstává otázka, co celou dobu od vydání Palm OS 5.0 společnost dělala. Ano, byly tu práce na fiasku jménem Cobalt (Palm OS 6), ale co další léta? Na podobné otázky se ptá Adama D. Brown ze serveru Brighthand, který sepsal otevřený dopis představitelům Palmu. Pokud neovládáte angličtinu, můžete si přečíst český překlad na serveru PDASoft.cz.

Základna uživatelů je to nejcennější, co si jakákoliv firma může vytvořit. Je proto alarmující, že ta palmovská se začíná rozpadat a přinejmenším dalších 18 měsíců nebude nic, co by ji opět stmelilo. Chcete Palm high-end zařízení s GPS, WiFi, UMTS a alespoň 2MPix fotoaparátem? Nic takového není a zatím se ani nechystá. Palm Inc. se zaměřil na low-end a entry modely (Palm Centro). Stejně tak čím dál větší zastoupení Windows Mobile zařízení se značkou Palm skalní palmisty neuchlácholí. Ano, pomohou společnosti jako takové přežít období ničeho, kdy se čeká na další operační systém. Ale přežije i fanouškovská základna?

Dalším hřebíkem do rakve může být uvolnění beta verze Garnet Virtual Machine od společnosti ACCESS (odkoupila SW divizi PalmSource od Palmu a vyvíjí vlastního následovníka OS 5 Garnetu pod názvem ALP). Ta umožňuje na internetových tabletech od Nokie spouštět aplikace určené pro Palm OS (více čtěte zde).

Palm, který spoluvytvářel trh personálních digitálních asistentů je nyní v tíživé situaci. Přežije a dočkáme se dalších skvělých zařízení této značky, nebo skončí podobně jako další velikáni svých dob – Amiga, Atari a jiní – na smetišti dějin?

Diskuze (30) Další článek: Nokia E51: jsou větší písma vždy k užitku?

Témata článku: Palm, Palm Centro, Nejvyšší představitel