Palm OS: výběr freewarových her

Nejen prací živ je člověk a jelikož se nám blíží konec týdne, vybíráme z naší freewarové sekce několik her pro zpříjemnění volného času. Pro strategické fajnšmekry tu máme remake legendární hry UFO jménem UFO: Legacy, dále se můžeme těšit na FreeJongg; velmi povedený klon Mahjongg solitéru. Do třetice tu je pro příznivce her typu Breakout, Krakout či Arkanoid podobný titul DagazEhwaz. No a na úplný závěr si ještě protáhneme mozkové závity nad mezinárodní dámou Dam.

UFO: Legacy

Mladší ročníky originál této cca 10 let staré strategické hry patrně minuly, ovšem starým veteránům jistě nemusím UFO připomínat. Okusit UFO 1 a posléze podvodní verzi UFO 2 znamenalo této hře propadnout. Stavění základny, zuřivý boj pozemských hi-tech technologií proti těm cizáckým, taktické 3D boje na celém světě, zkoumání nalezených mimozemských artefaktů a řada dalšího. Hra obsahuje také silné RPG prvky, jelikož každičký voják má cca 20 různých vlastností (síla, morálka, ...). V Ufu nalezneme kolem 100 předmětů různorodého typu, počítaje v to samozřejmě i desítky zbraní a granátů. Hra je velmi náročná na čas, jelikož hlídat a bránit zemi před útokem z cizí planety není pochopitelně žádné peříčko. Pokud jste Ufo již někdy hráli, patrně hru dávno máte či právě stahujete. Jestliže vás ale podobné hry až dosud nechávaly naprosto chladnými, rozhodně zkuste aspoň jednu strategickou legendu... Kromě Palm OS 5.x vyžaduje titul ještě 2,5 MB volné RAM.

Klepněte pro větší obrázek

Hodnocení: 5/5
Stáhnout


FreeJongg

Pokud máte rádi stolní, přemýšlecí a zkrátka všechny hry spadající do skupinky "puzzle", jistě jste již zaslechli i slůvko "Mahjong(g)". Jak nám napovídá jméno, variací na Mahjongg bude i dnes představený FreeJongg. Cílem hry je odebrat všech 144 kostek a vyčistit tak herní stůl. Celkem 36 kostek v sadě je ve hře 4x a odstraňuje se ve stejných párech s jedinými dvěma výjimkami - rostliny a roční období lze spárovat každé s každým. Při hraní FreeJonggu je ale třeba důkladně přemýšlet dopředu, aby se hráč neocitl v neřešitelné situaci. Hrací kostky totiž lze odebírat pouze směrem do stran, a to ještě pouze tehdy, když není nijak blokována dalšími kostkami (platí i shora). FreeJongg obsahuje jemnou grafiku 320 x 320, má v záloze 15 herních sestav a celkem 7 pozadí na hrací plochu. Tak to bychom měli Freejongg a na závěr ještě pro zajímavost dodejme, že označení "Mahjongg" známé západnějším občanům vlastně není tak úplně přesné, jelikož skutečný "Mahjongg" v Číně hrají s těmito kostkami 4 hráči a pravidla jsou úplně jiná. To, co hrajeme, je tzv. "Mahjongg Solitaire".

Klepněte pro větší obrázek

Hodnocení: 4/5
Stáhnout


DagazEhwaz

Hra DagazEhwaz, inspirovaná stařičkým Arkanoidem, patří do kategorie her akčních. Cílem zde totiž je zručně odrážet míček tak, aby co nejšikovněji dopadal na nahoře umístěné cihličky a přitom si dávat pozor, aby nám nezmizel ve spodní propasti. K postupu do další úrovně je třeba cihličky komplet zlikvidovat. A aby nebylo jejich rozbíjení tak jednotvárné, nachystali na nás autoři několik překvapení, jednak to jsou speciální kostky chovající se jinak, nežli ty běžné. A v řadě druhé jde o speciální vylepšení, tzv. "power-upy" aktivující nějakou tu zvláštní funkci. Hra má 25 levelů a ovládá se křížovým ovladačem pohyby vlevo a vpravo. Na komunikátorech lze použít i tlačítka 4 a 6. Pro výstřel z děla (ano, i v to lze pálku proměnit) a vypuštění míčku je třeba stisknout potvrzovací střed ovladače nebo číslo 5.

Klepněte pro větší obrázek

Hodnocení: 3/5
Stáhnout


Dam

Stolní hra jménem "Dáma" patří k jedněm z nejrozšířnějších na západní polokouli. Ovšem, jak už to tak bývá, rozšířila se v mnoha lokálních variacích. Máme dámu brazilskou, českou, ruskou, americkou a kdovíjkou ještě další. Vědoma si této situace, rozhodla se mezinárodní federace dámy stanovit pravidla dámy mezinárodní, o které bude dnes řeč. Mezinárodní dáma se hraje na 10 x 10 políček se 4 řadami zaplněnými (tj. z celkem 100 políček je 20 volných). Pravidla jsou stejná jako ta naše - z figurky se stane po dojetí na druhou stranu dáma skákající o libovolný počet polí. Je tu ovšem jedna zvláštnost, na kterou našinec prvních pár partií zřejmě dojede - možnost skákání základní figurkou dozadu. Takto ji sice v ČR nehrajeme, ale pokud máte odvahu, zkuste tuto verzi pracují na čemkoliv od Palm OS 2 nahoru...

Klepněte pro větší obrázek

Hodnocení: 3/5
Stáhnout


 
Článek vyšel na webu PalmHelp.cz

Váš názor Další článek: HP iPaq 316: nejlepší displej a iGo 8 k tomu (megatest)

Témata článku: Palm, Software pro mobily, Software pro PC, Konec týdne, Rostliny, Úplný závěr, Free, Výběr, Palm OS, Morálka

Určitě si přečtěte