Palm OS žije, aneb novinky ze světa palmů

Český manuál pro Treo 500

Jak jsme slíbili v minulých novinkách, přinášíme vám odkaz ke stažení české příručky pro Treo 500, který je nyní trvale umístěn na portálu WM Help. K dispozici je ve formátu PDF a jeho rozsah je 285 stran.

Fenomenální zájem o Centro neopadá

V době technologicky pokročilých přístrojů jako je Apple iPhone 3G nebo HTC Diamond je stále ještě dost lidí, kteří dají přednost jednoduchosti a přitom účelnosti. Alespoň to tak vypadá podle posledního vývoje prodejů v USA. Zatímco podíl iPhonu během prvního čtvrtletí tohoto roku poklesl z 26,7% na 19,2%, Centro povyrostlo z 7,9% na 13,4%. Na americkém trhu je tak Palm třetí největší výrobce smartphonů za Applem a především R.I.M., který si pro sebe dokázal ukousnout již celých 44,5% (kde jsou ty časy, kdy se Palm snažil poměřovat právě s BlackBerry...). Centro tak představuje naději, že Palm své příznivce i přes dlouhodobou stagnaci stále neztratil. Před příchodem přístrojů nové generace by mu mohla pomoci i nová Trea připravovaná na toto léto. Mimochodem, kdo by se domníval, že o Centro již pomalu začne zájem polevovat, mýlil by se. Jednak se do jeho distribuce zapojují stále noví operátoři a jednak se ukazuje, že se k Palm OS dnes začíná vracet část uživatelů, kteří od něj dříve odešli. Tento vývoj Palmu dovolil oznámit odvážný plán prodat do konce roku dvoumiliónté Centro. Pokud se v USA nestrhne druhá iPhone mánie, je tento plán zřejmě realistický.

SDHC pro starší palmy - kdy už konečně?

Od doby, kdy jsme vás informovali o chystané podpoře SDHC karet pro "starší" palmy, nás na lince technické podpory opakovaně bombardujete dotazy, kdy už se konečně dočkáte. Zatím sice žel nemáme tu pozitivní zprávu, na níž všichni tak netrpělivě čekají, ale něco se asi přeci jen děje. Proslulý Palm OS vývojář Dmitry Grinberg na svém blogu věnovanému právě SDHC ovladači potvrdil, že byl rozšířen počet přístrojů, na nichž budou vysokokapacitní karty provozovatelné. Aktuálně tedy jejich výčet vypadá takto:

 • Palm T|X
 • Palm Tungsten|T5
 • Palm LifeDrive
 • Palm Zire 72
 • Palm Tungsten|T3
 • Tapwave Zodiac

Poslední vývoj událostí můžete sledovat na zmíněném webu. Dmitry dokončení ovladače podmiňuje dostatečným množstvím závazných příslibů ke koupi ovladače, takže se do slibování případně můžete zapojit i vy...

Facebook na Palmu

Palm zas jednou udělal velmi záslužný počin, když vyvinul Facebook klienta a nabídl jej všem uživatelům zcela zdarma. Pokud jste ještě nevyzkoušeli žádný komunitní server, nyní byste to měli zkusit! Díky této aplikaci můžete být pro své přátele online i ve chvílích, kdy zrovna nejste u stolního počítače.

Základní vlastnosti Palm OS klienta:

 • Odesílání a přijímání Facebook zpráv, odpovídání na požadavky přátel.
 • Ukládání videa nasnímaného z kamery palmu do uživatelského profilu.
 • Totéž lze provádět s fotografiemi.
 • Prohlížení fotografií přátel a jejich komentování.
 • Přijímání novinek, editace profilu, sledování statusu přátel atd.
 • Prohlížení profilů přátel, vkládání zpráv na jejich nástěnku, posílat vlastních požadavků a nebo vyhledávání starých známých na Facebooku.
 • Procházení kontaktů a přímé vytáčení nalezených čísel.

Ze stránek ke stažení je nutno vybrat nejprve typ přístroje a posléze operátora - v našich podmínkách vybírejte "Other". Kompatibilita pouze s Palm Centro, Treo 680 a Treo 755p, ze starších přístrojů se aplikace sama smaže. Je ale možno využít mobilního webového rozhraní na adrese m.facebook.com.

Centro u dalších operátorů

Pro Palm je nejpodstatnější posílení pozic ve vlastní domovině, kde je tradiční bašta palmů. V poslední době se to zřejmě daří. Dalším americkým operátorem, který nabízí Centro, je Verizon Wireless. O popularitě Centra v USA svědčí fakt, že je tento smartphone aktuálně zobrazen mezi několika málo hlavními lákadly tohoto operátora na jeho titulních stránkách. Verizon obsluhuje 67,2 mil. zákazníků. Po Sprintu a AT&T tak má Palm zajištěnu přízeň celé "velké americké trojky". Jinak v těchto dnech byl uvolněn update na Windows Mobile 6 pro Treo 700wx, které se dříve prodávalo právě u tohoto operátora.

Jen o trochu severněji se pro distribuci Centra rozhodl kanadský operátor Roger Wireless. Ten dostal do vínku přístroj v modré barvě a bude jej prodávat za 199 kanadských dolarů pro existující zákazníky a za 299 dolarů pro zákazníky nové. Také tento operátor láká klienty na produkty Palmu rovnou z titulní stránky svého webu.

Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (21) Další článek: Motorola Zine ZN5: pět mega v proměnlivém těle (preview)

Témata článku: Palm, Apple iPhone, Apple iPhone 16GB, Apple iPhone 3G, Apple iPhone 3G 16GB, Apple iPhone 4GB, Palm Centro, Palm Treo 500, Palm Treo 680, Odvážný plán, Titulní stránka, Svět, Poslední vývoj, Nov, Novinky, Palm OS