Palm uklidňuje vývojáře: s Palm OS nekončíme!

Ed Colligan, prezident a CEO společnosti Palm, poslal vývojářům aplikací na systému Palm OS e-mail. Vysvětluje v něm, z jakých důvodů bude v připravovaném Treu operační systém Windows Mobile, a hlavně slibuje, že Palm s počítači a komunikátory na platformě Palm OS rozhodně nekončí. Licence mu dovoluje používat tento systém až do roku 2010 a firma toho hodlá využít. E-mail následoval po spekulacích, že Palm kompletně přejde k Windows Mobile a zde je jeho kompletní znění:

Dear Palm Developer,

I'm writing to you today because I'm concerned by the number of posts I've read that suggest that Palm's support of Palm OS is either wavering or short-lived. It is neither.

I thought I had made this perfectly clear with earlier statements, but let me reiterate that our announcement on Sept. 26th that we'll broaden our line of Treo smartphones to include ones made on the Windows Mobile platform is all about growing the Treo market. We want to deliver the Palm experience on Windows Mobile, strengthen our company's ability to deliver ever-more capable solutions and answer current and potential customers' requests for a Windows Mobile-based product from Palm. This is not a zero-sum game! This market is in its infancy, and if we can expand our opportunities by being a strong cross-platform provider of world-class smartphone products, then we should do so. At the same time, this does not mean we need to walk away from our existing products or technology partnerships, like Palm OS.

It's a fact that a large majority of businesses around the world use a Microsoft-based infrastructure across their IT assets. And many of those companies simply aren't open to products that use another OS. Some of our carriers also have been asking for a Treo on this platform. Finally, many end users in the world are attracted to the familiar Windows user interface. We can either answer that marketplace demand with a Windows-based product, or we can walk away from that business.

We have a rich product roadmap of Palm OS-based handheld computers, mobile managers AND Treo smartphones that we intend to deliver. Our Palm OS customer loyalty is extremely high, and we intend to continue to earn that loyalty with great Palm OS-based products. We have sold more than 30 million Palm OS-based products over the years, and it is not our intent to walk away from such a strong and loyal user base. That's why in May we extended our license for Palm OS, giving us the right to continue to make and market Palm OS-based products until 2010.

So, I'd like to ask you to look at our Windows Mobile news as a way to expand our market opportunity. We have every intention of continuing to support our Palm OS developers and to encourage the expansion of the already rich array of consumer and enterprise applications and peripherals for Palm OS. We're pleased Access has initiated the purchase of PalmSource because we believe Access has the resources to really invest in and develop Palm OS.

Net net, I believe that developing differentiated, software-rich products on a range of industry-standard platforms puts us in a unique position with customers and carriers and helps us expand the market opportunity for us, the developer community and everyone involved in the smartphone category. I hope you will agree.

Regards,

Ed Colligan
Palm, Inc. president and CEO

Diskuze (27) Další článek: Dvě čísla v mobilu: vzpomínáte si?

Témata článku: Palm, OS developer, Palm OS, Vývoj, Vývojář


Určitě si přečtěte

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40