Podívejte se, jak vypadají krásy Česka z pohledu dronu

Drony jsou fenoménem doby. Ještě před několika málo lety se o těchto “hračkách” takřka nemluvilo, nebyly ničím výjimečné. Dnes je však nade vší pochybnost jasné, že právě bezpilotním letounům patří budoucnost. K čemu všemu mohou sloužit a jaká pravidla platí pro jejich používání?

Klepněte pro větší obrázek 
Vodní nádrž Orlík • FOTO: Jiří Liebreich

Možnosti využití jsou u moderních a technologicky vyspělých dronů široké. Jejich výhodou je především letová spolehlivost a schopnost pořizovat kvalitní záběry z jinak těžko dostupných míst.

Klepněte pro větší obrázek 
Vodní nádrž Orlík • FOTO: Jiří Liebreich

Pár příkladů - letecká společnost Easy Jet oznámila, že bude pro povinnou pozemní kontrolu svých letadel používat právě bezpilotní letouny. Spodní část letadel mohou nadále kontrolovat technici, avšak namísto toho, aby byly ke kontrole horní části letadla použity vysokozdvižné plošiny, jejichž použití je časově náročné, do akce půjdou drony. Technici tak budou mít kvalitní záběry letadla a výrazně rychleji posoudí jeho předletový stav.

Klepněte pro větší obrázek 
Chrám sv. Barbory v Kutné hoře • FOTO: E15 Jiří Liebreich

Značně inovátorský postoj k využití bezpilotních letounů má Nový Zéland, který jako jeden z prvních států světa povolil komerční využití dronů. Příležitosti se chopila společnost Domino’s Pizza Enterprises, která na konci srpna letošního roku předvedla, že je schopna doručovat pizzu zákazníkům právě pomocí dronů. Ještě letos má prý dojít k odstartování pravidelné donášky pomocí inteligentních bezpilotních letounů.

Klepněte pro větší obrázek 
Lom Velká Amerika • FOTO: Jiří Liebreich

 S podobným nápadem přišla i restaurace v Singapuru. Ta testuje donášení nápojů a jídel svým hostům právě pomocí kvadrokoptér.

Klepněte pro větší obrázek 
Most v Žampachu • FOTO: Jiří Liebreich

Drony se ale dají také perfektně využít v zemědělství. Místo toho, aby farmář trávil hodiny kontrolou pole po bouřce, vyšle dron a za krátkou chvíli zjistí současný stav. Moderní bezpilotní letouny navíc dokáží provádět různé postřiky, umí aplikovat pesticidy či hnojiva.

Klepněte pro větší obrázek 
Karlštejn • FOTO: Jiří Liebreich

Drony se ale také využívají na hraničních hlídkách, jako hlídací systém věznic, pro monitorování davů na různých akcích nebo pro sledování silničního provozu.

Létání s drony má svou vlastní legislativu, kterou má na starosti Úřad pro civilní letectví. Provoz bezpilotních prostředků určuje letecký předpis L2 - Pravidla létání v Doplňku X. V České republice platí, že pilot smí letět jen tak daleko, dokud stroj vidí, a maximálně do výšky 300 metrů. Piloti nesmí létat nad lidmi, v hustě zabydlených oblastech nebo například poblíž letišť.

Klepněte pro větší obrázek 
Sanatorium Nová ves • FOTO: Jiří Liebreich

Právě na nich dochází k nejvážnějším případům porušení pravidel. Piloti dronů létají pro unikátní záběry do zakázaných oblastí a riskují nejen pokutu, ale i životy lidí v prolétávajících letadlech. O podobném případu informovala britská média minulý týden. Pilot Airbusu A320 se 165 pasažéry na palubě minul dron nad centrem Londýna jen asi o 20 metrů. Sankce za podobné prohřešky přitom dosahují milionových částek plus několikaletý trest vězení za veřejné ohrožení.

Klepněte pro větší obrázek 
Zámek Kuks • FOTO: E15 Jiří Liebreich

V současné době je snaha sjednotit pravidla pro létání s drony na území celé Evropské unie, doposavad si pravidla určuje každý stát zvlášť. Nic ale nenasvědčuje tomu, že bychom se měli sjednocené legislativy v příštím roce dočkat.

Diskuze (18) Další článek: Zkusili jsme kontroverzní Essential. Problémy mizí, cena klesá, nakonec to nebude špatný kup!

Témata článku: Mobilní fotografie, Fotoaparát, Evropská unie, Drony, Galerie, Minulý týden, Pilot, Podobný nápad, Airbus, Orlík, Pohled, Amerika, Současná doba, Česká republika, Singapur, Podobný případ, Kutná hora, Farmář, Příští rok, Letoun, Letadlo, Současný stav, Chrám sv, Civilní letectví, Kvalitní záběr


Určitě si přečtěte

RECENZE: Samsung Galaxy A7 (2018) — Tři oči vidí víc

RECENZE: Samsung Galaxy A7 (2018) — Tři oči vidí víc

** Samsung se poprvé pouští do světa trojitých fotoaparátů, u následného modelu však přidá ještě jednu čočku ** Jeho prvotina spadá do střední třídy, takže budete muset udělat několik kompromisů ** Tři čočky pomůžou s focením budov a s věrohodnějším rozmazáním portrétových snímků

Martin Chroust | 43

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 137

RECENZE: Huawei Nova 3 — vysvitla cenově dostupná hvězda

RECENZE: Huawei Nova 3 — vysvitla cenově dostupná hvězda

** Nova 3 je smartphone pro mladé a náročnější uživatele ** Obsahuje špičkovou výbavu, nešetřilo se skoro nikde ** Potěší hlavně baterie s dobrou výdrží a 3,5mm jack

Jan Láska | 22

Technologický zázrak a prudká facka pro Google. Huawei Watch GT vydrží dva týdny

Technologický zázrak a prudká facka pro Google. Huawei Watch GT vydrží dva týdny

** Huawei nás na tiskové konferenci zahltil novinkami ** Jednou z nich jsou kruhové chytré hodinky Watch GT ** Mají GPS, vlastní systém a nabité vydrží až 2 týdny.

Filip Kůžel, Jan Láska, Martin Miksa | 39

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Jak správně dobíjet baterie současných mobilů? Pozor na zastaralé návyky

Baterie v mobilních zařízeních se vyvíjejí, i když možná ne tak rychle jako některé jiné komponenty. Přesto už s dnešními články není žádoucí pracovat jako kdysi s NiCd bateriemi.

Jan Láska | 118