Podvodná aplikace odesílá premium SMS. Jak z kolotoče ven?

Aplikace Super Battery Charger se tváří jako update, přitom na Google Play neexistuje. Po stažení odešle premium SMS tak, aby si toho uživatel nevšiml.

V uplynulých dnech se u nás rozmohla podvodná činnost, které naletěli uživatelé smartphonů s Androidem. Ani my nejsme výjimkou, takže vás chceme co nejdříve informovat o tom, aby jste za žádných okolností nestahovali či nijak neupdatovali aplikaci s názvem Super Battery Charger či The Battery SuperCharger. Nejzajímavější je na ní to, že se sama na Google Play nenachází a do stavového řádku, který informuje o její instalaci či aktualizaci, se dostane, aniž by měla na Google Play nějakou návaznost. Po stažení a povolení přístupových práv před instalací se automaticky odešle SMS zpráva Techno na číslo 90112. Následně dorazí informační zpráva o možnosti zasílání předplatného.

To samo o sobě není nijak podezřelé, řada uživatelů dennodenně do svých telefonů dostává podobné i jiné reklamní zprávy, které jsou označovány jako obchodní sdělení. Problém je až to, že telefon na zprávy nijak vizuálně neupozorní, na první zprávu automaticky odpoví ANO a navíc zprávy jsou označeny jako přečtené, takže si jich mnohdy ani nevšimnete. A kolotoč začíná. Za pár minut dorazí první „tip“ jak prodloužit výdrž telefonu a to vypnout vibrace. Za doručenou zprávu z prémiového čísla zaplatíte 79 Kč. A do budoucna můžete očekávat další zprávy...

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ukázka textové komunikace, která proběhla automaticky. Tip na zvýšení výdrže baterie vás stojí 79 Kč.

Služba samotná má velmi zvláštní webovou adresu - sms-dzarma.com. Nene, určitě to není překlep, tento název figuruje i v nadpisu webu, e-mailových adresách či uživatelských podmínkách. Samotný web už na první pohled vypadá podezřele, nápis  „odešlete“ má dokonce obrácený háček vzhůru nohama. Poskytovatelem služby je brněnská společnost Glass Mobile sídlící na Holandské 2/4, kontakt je na ni přes zelenou linku 800 700 950. Ta však v ranních hodinách nefungovala, odpovídal pouze automat, který byl namluven česky s ruským přízvukem. Na automatu se nám nepodařilo vyřešit zhola nic. Technicky službu zajišťuje společnost Agmo cz a.s.

Klepněte pro větší obrázek 
Webové stránky SMS-Dzarma.com.

Ukončení tohoto odběru je dle podmínek možné dvěmi způsoby. Můžete odeslat SMS ve tvaru STOP na číslo 90112. Tím ale této službě údajně přispějete do kasičky dalších 112 Kč, takže ji důrazně nedoporučujeme. Další možností je odeslání e-mailu na adresu contact@sms-dzarma.com. V předmětu e-mailu je třeba uvést slovo STOP, v těle pak telefonní číslo, na kterém byl nastaven odběr. To jsme vyzkoušeli a za pár minut dorazil e-mail v tomto znění:

Klepněte pro větší obrázek 
Odpověď na odhlášení ze služby dorazila z adresy advancedsupport@info-text-alert.com, všimněte si slůvek „snad“ a „jen ze zdvořilosti“. Pokud na e-mail budete chtít odpovědět, zpráva nedorazí z důvodu, že cílová e-mailová schránka neexistuje.

Žádná textová zpráva zatím nedorazila, takže nevíme, jak na tom jsme. Co proti službě můžete udělat, je zablokování prémiových SMS. Na pobočce se dále můžeme snažit o zablokování čísel pro příchozí SMS zprávy. Pokud jste se do tohoto kolotoče již dostali, hledejte nejrychlejší cestu ven. Podle zkušeností na webovém vlákně kdovolal.net pro čísla 90112 a 90112079 se dozvíte, jak na četné dotazy uživatelů reagují operátoři. Dokáží jen zablokovat prémiové SMS, případně vás odkážou na poskytovatele.

Mezi užitečné rady patří i telefonní číslo 234 718 555 na zprostředkující firmu, která odstraní vaše číslo z databáze. Na číslo se dá dovolat až od 10. hodiny ranní. Pokud jste se do obdobného problému již dostali, přejeme vám, ať se z něj co nejdříve vymotáte. Pokud používáte Android a nedostali jste aktualizaci na Super Battery Charger, dávejte si velký pozor na to, co instalujete.

Na řadu jistě přichází otázka podvodného obohacení třetí strany, na internetu se rozjela iniciativa 90112 Techno, která bude soustřeďovat uživatele, kteří byli stejným způsobem podvedeni. Možná se bude schylovat i k hromadné žalobě.


Požádali jsme o komentář operátory, zde jsou odpovědi od T-Mobile a Vodafonu:

Jiří Janeček (T-Mobile): Nejdůležitější na začátek: Požádali jsme Agmo, aby službu okamžitě zablokovali.

Co se týče blokování, dokážeme zablokovat i jednotlivé číslo. V případě prémiových čísel ale není číslo to rozhodující, tam je rozhodující tvar SMS. Na jednom čísle totiž může fungovat více služeb a více firem. Standardně blokace používáme například u mezinárodních podvodných čísel. Blokace je otázkou několika minut.

Na druhou stranu si mohou sami zákazníci zablokovat používaní Premium SMS. Stačí kontaktovat Zákaznické centrum T-Mobile. Blokace služeb nastává okamžitě.

Zákazníky rozhodně varujeme před bezmyšlenkovitým schvalováním požadavků aplikací nejasného původu. Bohužel se nejedná o první ani poslední podobnou aplikaci pro zařízení s Androidem.


Miroslav Čepický (Vodafone): Služby tohoto typu vnímáme jako podvodné, proto jsme již kontaktovali technického agregátora, který tuto službu zabezpečuje s žádostí o její okamžité zastavení.

Diskuze (119) Další článek: Dropbox má problém na iOS. Kvůli přísným podmínkám App Storu

Témata článku: Ostatní, Aplikace, Kauzy, SMS, SuperCharge, Podvod, Premium SMS, Informační zpráva, Kolo, Podvodná aplikace, Velký pozor, Mailová schránka, Prémiový sms, E-mailová schránka, Supercharger, Premium


Určitě si přečtěte

RECENZE: Redmi Note 7 je skvělá volba s jedinou chybičkou

RECENZE: Redmi Note 7 je skvělá volba s jedinou chybičkou

** Ani Note 7 nezlomil kletbu chybějícího NFC ** Drobná vylepšení mezi generacemi přibližují Redmi Note dokonalosti ** 48 MPx nemusí automaticky znamenat marketingový výkřik do tmy

Martin Herodek | 27

24 skrytých, ale praktických funkcí Google Map. Věděli jste o nich?

24 skrytých, ale praktických funkcí Google Map. Věděli jste o nich?

** Mapy Googlu nabízí nespočet užitečných funkcí ** Vybrali jsme 24 těch méně známých a skrytých ** Využijete je na počítači i v mobilu

Computer časopis, Jiří Kuruc | 7

RECENZE: Samsung Galaxy A70 – Střední třída dospěla, do akce jde 25W nabíjení

RECENZE: Samsung Galaxy A70 – Střední třída dospěla, do akce jde 25W nabíjení

** Testujeme letošní druhý nejvybavenější model řady Galaxy A ** Super AMOLED displej narostl do větších rozměrů a trochu zasáhl i do poměrů stran displeje ** Vůbec poprvé jsme se u Samsungu dočkali 25W kabelového nabíjení

Martin Chroust | 16