Poraďte: jak zaplatit 0 Kč (oživeno)

Dnes jsem se dočkal zvláštního překvapení. Když jsem ráno vybíral schránku, našel jsem tam dopis od Vodafonu. Copak by mi mohl chtít „nefiremního“? V obálce jsem našel běžné vyúčtování služeb. Vzhledem k tomu, že jsem tarif Oskara zrušil už někdy před čtyřmi lety a od té doby mě červený operátor nic neposlal, bylo pro mě vyúčtování velkým překvapením.

Nejprve začaly obavy – že bych při rušení tarifu něco nedoplatil a teď mi posílají požadavek na uhrazení dlužné částky včetně hutné pokuty? Nebo snad někdo zneužil mé odcizené doklady a založil si tarif na můj občanský průkaz? Doklady mi byly odcizeny už před dvěma lety, tak jsem se obával spíše první verze.

Když jsem si prohlédl složenku, zjistil jsem, že mám za služby uhradit 0 Kč, slovy „nula“. Řekl jsem si dobře, žádné služby jsem u Vodafonu nevyužil, tak jim tu nulu zaplatím. Něco za něco, nic za nic. Jenomže, jak zaplatit nulu? Internetové bankovnictví mi tuto vymoženost neumožňuje a na poště mi složenku odmítají přijmout.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Úsměvné vyúčtování za služby
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Datail rozpisu vyúčtování služeb • složenka

Také vám došla podobná složenka? A víte, jak uhradit nulu? Podělte se o své zkušenosti s ostatními čtenáři ve fóru.

Vodafone jsem požádal o vyjádření, tak uvidíme.


Oživeno – důvodem je přenositelnost čísel:

Od operátora jsem dostal vysvětlení. Vyúčtování patří k SIM kartě, na kterou jsem přešel od jiného operátora. Přestože byla u Vodafonu vedená jako předplacená karta, u předchozího operátora byla vedena jako karta s paušálním programem. Přenositelnost jsme loni testovali a skutečně jsem jednu SIM kartu k Vodafonu převáděl. Je tedy možné, že při převodu zůstal na SIM kartě údaj, že se jedná o kartu s paušálním programem. Kartu jsem od té doby nepoužil a tak došlo k její exspiraci. Systém zaznamenal, že došlo k ukončení provozu SIM karty s paušálním programem a automaticky tedy připravil vyúčtování.

První chybou tedy je, že byla SIM karta vedena jako karta s paušálním programem. To mohlo vzniknout při převodu čísla. Čerstvě po zavedení přenositelnosti mobilních čísel nebyl ještě celý systém zcela vyladěn a docházelo k různým chybám. To lze tedy s pochopením přehlédnout.

Druhou chybou je, že si systém nepohlídal, na jakou částku vypisuje složenku. Moje karta však byla evidentně výjimkou – byla vedena jako paušální a přitom zde nebyl veden žádný paušální poplatek. Za normálních okolností by na složence byla vystavena poměrná částka za paušální poplatek od posledního vyúčtování do exspirace karty, případně sazby za použité služby v tomto období. Výjimka se tedy váže na první chybu a lze ji tedy opět přehlédnout. Systém by nicméně mohl být standardně vybaven kontrolou, která by tisku prázdného vyúčtování zabránila.

Ale je tu záhada. K Vodafonu jsem minulý rok nepřecházel s žádným číslem, na které by byl vázán paušální tarif vedený na moje jméno. Kdysi jsem měl soukromý tarif T-Mobilu, ale ten jsem si nechal převést na Twist a SIM kartu s tímto číslem jsem teď našel v peněžence. Minulý rok jsem převáděl k Vodafonu předplaceku Go, nově koupenou pouze za účelem testu přenositelnosti. Tato služba byla zřejmě opravdu teprve v záběhu, a tak jsem se dostal do databáze Vodafonu jako "paušální" zákazník. Přenos čísla jsem tehdy prováděl na prodejně, kde po mě chtěli občanský průkaz (viz. popis zde), odtud tedy mohou znát mojí adresu.

Celá zálažitost je tedy dílem náhody a chyb při zavádění přenositelnosti mobilních čísel. Jsem tedy výjimkou a nelze očekávat, že by se požadavku k zaplacení 0 Kč dočkalo více lidí.

Témata článku: Operátoři, Vodafone

27 komentářů

Nejnovější komentáře

  • R.o.B.84 5. 4. 2007 16:29:51
    Přesně tak - dokud nepřijde SMS z VF, že mám do 7 dnů uhradit fakturu,...
  • Bob 26. 3. 2007 15:00:10
    tak takovych mam doma od Vodafonu nekolik a vubec mi to nepripada jako...
  • lubi81 26. 3. 2007 13:46:42
    Hloupější článek na MM jsem sand neviděl a že už nějaký byly.. Nezlobte se...
Určitě si přečtěte

Zpátky do školy! Nejlépe s novým mobilem a výhodným tarifem, nejvýhodnější je...

Zpátky do školy! Nejlépe s novým mobilem a výhodným tarifem, nejvýhodnější je...

** Pokud vám ještě nebylo 27 let, máte dveře otevřené ** 10 GB s „občanským“ tarifem stojí přes tisícovku, pro mladé 499 Kč ** O2 připravilo akci na telefony, za úpis sleví až 3 000 Kč

Dnes | Pospíšil Aleš | 10

Vodafone obohatil nabídku o Nokii 3, starší modely zlevnily [ceník]

Vodafone obohatil nabídku o Nokii 3, starší modely zlevnily [ceník]

** Novou Nokii 3 můžete mít za necelé čtyři tisíce ** Zlevňovaly iPhony, Huawei P10 (lite) a Xperia XCompact ** Suveréně nejdražším zařízením se stal 12.9 iPad Pro za 37 777 Kč

31.  7.  2017 | Pospíšil Aleš | 1

Vodafone Smart V8: kdeže loňské sněhy jsou [recenze]

Vodafone Smart V8: kdeže loňské sněhy jsou [recenze]

** Vodafone Smart V8 je letošní jedničkou modelové řady od Vodafonu ** Svou výbavou se řadí do nižší střední třídy ** Lákat bude na kovové zpracování nebo čtečku otisků prstů

30.  7.  2017 | Měchura Milan | 9

Vodafone Smart N8: dravější konkurence mu bere vítr z plachet [recenze]

Vodafone Smart N8: dravější konkurence mu bere vítr z plachet [recenze]

** Evoluce osvědčeného konceptu bez výrazných chyb ** Konkurence nespí a pořádně Vodafonu zatápí ** Zajímavý poměr cena/výkon už není tak atraktivní jako dříve

27.  7.  2017 | Herodek Martin | 14


komerční sdělení

Komerční sdělení