Poslanci schválili Husákův „bič na operátory“

Poslanci schválili Husákův „bič na operátory“

Dobrá zpráva pro spotřebitele! Novela Zákona o elektronických komunikacích (ZoEK) navržená Janem Husák byla poslanci schválena ve třetím čtení a nyní zamíří do Senátu. Pokud by novele zákona řekla své ano i horní komora Parlamanetu ČR, pak by zákon přistál na stole u prezidenta republiky. V opačném případě by senátní „ne“ musela přebít opět poslanecká sněmovna. Tou nejvýznamnější změnou, kterou novela přináší je výrazné snížení sankce při odchodu od mobilního operátora před skončením smlouvy, která byla uzavřena na dobu určitou.

Klepněte pro větší obrázek
Poslanci byli tentokráte rozumní, doufejme že své ano připojí i Senát (obr.: psp.cz)

Novela snižuje pokutu na pětinu současného stavu, což hraje do karet spotřebiteli, jelikož operátor se bude muset více snažit, aby mu nespokojený spotřebitel neprchnul ke konkurenci. Ve prospěch zákazníků se výrazně mění i podmínky při uzavírání smluv na dálku, typicky po telefonu. Novela řeší i další nešvar tuzemských operátorů – automatické prodlužování smluv. Pokud bude schválena, pak operátor bude muset ve stanovených lhůtách prokazatelně informovat zákazníka o skutečnosti, že jeho smlouva bude automaticky prodloužena a o způsobu, jakým od ní může odstoupit.

Cestu návrhu novely ZoEK (sněmovní tisk číslo 836) legislativním procesem můžete sledovat na webu Poslanecké sněmovny. Další informace o novele se dozvíte po kliknutí na náš nedávný článek výše.

Témata článku: Operátoři, Ostatní, Hospodaření a finance, Kauzy

26 komentářů

Nejnovější komentáře

  • klain 16. 5. 2013 16:08:30
    Jakýkoliv zásah státu do smluv v privátním sektoru je dle mně zhovadilost...
  • Lukas1107 16. 5. 2013 15:38:33
    Podnikatel poskytující veřejně dostupnou telefonní službu je povinen vždy...
  • Vlastimil Čech 16. 5. 2013 8:53:01
    A mobilmánia ještě tvrdě spí...
Určitě si přečtěte

Letitý spor mezi Applem a Nokií je zažehnán, firmy začnou spolupracovat

Letitý spor mezi Applem a Nokií je zažehnán, firmy začnou spolupracovat

Boj mezi americkým Applem a společností Nokia končí smírem. Obě firmy se domluvily na vzájemné spolupráci při využívání svých patentů . Na webových stránkách o tom informovala společnost Apple.

28.  5.  2017 | E15.cz | 13

Apple škobrtl, Samsung se vrací do čela největších výrobců smartphonů

Apple škobrtl, Samsung se vrací do čela největších výrobců smartphonů

** V prvním čtvrtletí smartphonový trh mírně vzrostl ** Největší hráči stagnují, trh pohání čínské značky ** Jak vypadá první šestka největších výrobců?

10.  5.  2017 | Láska Jan | 40

Nokia se vrací do Česka. A bude to velký návrat

Nokia se vrací do Česka. A bude to velký návrat

** Všimli jste si vůbec, že tu Nokia nebyla? ** Návrat je poněkud nenápadný, ale ambice jsou obrovské ** Kromě hodně viditelné Nokie 3310 přijdou i Androidy. Kdy a kde je koupíte?

7.  5.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 23


Komerční sdělení