Přesně před deseti lety vznikl geocaching

Dnes slavíme velké výročí. Předcházelo mu vypnutí záměrné chyby SA v systému GPS v noci mezi 1. a 2. květnem 2000, už o dva dny později se ale zrodila hra, která deset let baví miliony hračů. Dne 3. května 2000 vznikl geocaching.

První schránku – kovový kbelík – umístil do lesa v americkém státě Oregon Dave Ulmer a napsal o tom příspěvek do internetové konference Usenet. Můžete se na něj dokonce stále podívat. Název geocaching se zrodil až 30. května, do té doby se hře říkalo GPS Stash Hunt. První geocacheři našli v první keši mapu Delorme Topo USA, dva disky CD-ROM, kazeťák, VHS kazetu s filmem George of the Jungle, knihu od Rosse Perota, čtyři dolarové bankovky, prak a konzervu s fazolemi. Podívejte se na video s obsahem cache a na první list prvního logbooku (zdroj). 

Zejména ztrouchnivělá konzerva z první náplně je velmi známá, existuje jako travelbug O.C.B. Mezi jinými travelbugy má ale výsostné postavení – už necestuje po světě, objevuje se jen při slavnostních příležitostech, různých geosetkání.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Svatá relikvie

Na videu si můžete prohlédnout okamžik nalezení této konzervy za účasti samotného autora Dava Ulmera (zdroj).

První česká keš s názvem Tex-Czech byla založena až o rok později u Štramberka, a stále ji ještě můžete najít. Nejstarší světová stále aktivní keš je s největší pravděpodobností Mingo v Kansasu, založena byla 1. května 2000. První evropská keš vznikla v Irsku 3. června 2000, a také je stále v provozu.


Na Navigovat.cz jsme při příležitosti tohoto výročí opět aktualizovali podrobný článek o geocachingu. Když si ho přečtete, můžete se bez obav vydat na lov.

Diskuze (45) Další článek: Hrajte o designový HTC Touch Diamond2

Témata článku: , První list, Kbelík, VHS, CD-ROM, Let, Milión hráčů, Pře, GEO, Fazole, Děs