Proč rivalové Apple a Samsung uzavřeli patentový mír [komentář]

Vypadá to, že po třech letech hašteření a právnických a mediálních orgií by konečně mohl nastat na frontě mobilních zařízení klid. Firmy Apple a Samsung se domluvily, že na osmi klíčových trzích po celém světě ukončí své vleklé patentové spory. Německo, Japonsko, Nizozemsko, Jižní Korea a další země jsou tedy ze hry. Zbývá pouze jediné bojiště, a to ve Spojených státech. Tam se zatím ani jeden z rivalů vzdát nechce, protože v tomto případě jde oběma o skutečně veliké peníze.

Klepněte pro větší obrázek
O Timu Cookovi je známo, že není fanouškem soudních patentových sporů (foto: AP)

Dnes už si jen málokdo myslí, že patentové spory mezi Applem a Samsungem měly nějaké skutečně věcné opodstatnění. V podstatě šlo jen a pouze o souboj dvou největších výrobců chytrých telefonů a tabletů na světě o to, kdo bude mít pozici ještě silnější. Původ lze v podstatě hledat už ve slovech zakladatele Applu Steva Jobse, který kdysi prohlásil, že kvůli zastavení nástupu Androidu klidně rozpoutá nukleární válku.

Jenže Applem vyvolané tahanice, na které pak Samsung reagoval dalšími nařčeními, se za tři roky v podstatě nikam nedostaly. Nikdo nevyhrál, snad až na právníky a jejich konta. Apple stejně nedokázal nástup Androidu zpomalit a Samsung jako jednička v přístrojích užívajících tento systém rychle vyrostl i přes snahy zablokovat prodej jeho výrobků. Apple dosáhl pouze malého zlomku toho, o co mu původně šlo.

Miliarda ve hře

Šéf Applu Tim Cook zároveň není žádným velkým fanouškem podobných sporů a v poslední době bylo vidět, že patenty v jeho případě nehrají žádnou stěžejní roli. Navíc na Android zdaleka nenahlíží tak dramaticky jako jeho předchůdce. Cook chce, aby značka Apple nadále byla prémiovým zbožím, pro které není nezbytně nutné mít majoritní podíl na trhu. A v tom se mu pořád daří. Naopak Samsung zřejmě narazil na strop, podobně jako dříve rovněž úspěšné HTC, a začíná zpomalovat. Na jeho místo se tlačí mladé čínské značky jako Xiaomi, Lenovo či Huawei.

Klepněte pro větší obrázek
Za vedení JK Shina vyrostla mobilní divize Samsungu v nejvýdělečnější divizi korporace Samsung Electronics (foto: EPA)

Apple má navíc tu obrovskou výhodu, že kolem svých iPhonů a iPadů dokázal vybudovat obří ekosystém v podobě obchodů App Store a iTunes Store. Díky tomu vydělává peníze nejen na přístrojích, ale také na aplikacích, hudbě, filmech, knihách. Samsung se něco podobného snaží budovat také, za úspěch to ale rozhodně označit nelze. Starosti jihokorejského podniku mají dnes těžiště jinde než v soudních síních.

Proč ale patentové hádky prozatím nezmizí také ze severoamerického trhu? Tam je ve hře hromada peněz. Soud v Kalifornii už se dříve přiklonil na stranu Applu, když Samsungu nařídil zaplatit pokutu ve výši kolem jedné miliardy dolarů. Samsung se v tomto i dalších amerických případech odvolal a nyní doufá, že se mu částku podaří alespoň výrazně snížit. Proč by Apple, i přes své naducané konto, nechával tuto miliardu jen tak ležet? A na druhé straně, proč by mu ji měl Samsung nechat?

Diskuze (12) Další článek: Microsoft: Odejděte sami a dostanete Lumii za 3 tisíce

Témata článku: Apple, Samsung, , , Hromada peněz, Apple a Samsung, Samsun, Rival, Pro +, EPA, Sam, Mir, Tahanice, ITunes Store, APP, #Apple