Proč WebOS neuspěl? Problémy doslova přitahoval

Proč WebOS neuspěl? The New York Times vyzpovídal několik klíčových osobností, které se motaly okolo jeho vývoje. A zjištění? Celý koncept webového systému byl špatný už od počátku. Když začali lidé z Palmu vyvíjet WebOS založený na webovém vykreslovacím jádře Webkit, potýkali se s několika podstatnými problémy.

Tak za prvé, Webkit se tou dobou (a vlastně ani dnes) nemohl svými možnostmi a výkonem srovnávat s možnostmi běžných nativních jazyků a technologií, nemohl tedy splnit hlavní předpoklad – nemohl se vyrovnat tehdejší rychlosti iPhonu.

Proč tedy Palm raději nevyvinul klasický mobilní operační systém? Protože si jeho vedení bláhově myslelo, že použití obecně známých webových technologií přiláká vývojáře.Ti budou moci psát své aplikace v HTML a Javascriptu, aniž by se museli učit něco úplně nového.

Jenže realita se od snů zpravidla podstatně liší. Palmu k dokonalosti chybělo v podstatě úplně všechno včetně správného řízení. WebOS byl sice hotový relativně brzy – už po devíti měsících vývoje, chyběly ale knihovny a API pro vývojáře třetích stran. Zároveň tehdejšímu Palmu chybělo to nejdůležitější, vývojáři samotného Webkitu. Ty nejlepší si totiž rozebraly společnosti Apple a Google, pro které je Webkit stejně klíčový.

Klepněte pro větší obrázek
Snímek z doby, kdy operační systém webOS chytal druhý dech (foto: blog.laptopmag.com)

Lidské zdroje byly největší kotvou také po akvizici Plamu HP, firmu totiž postupně opustili všichni klíčoví hráči, které přetáhla konkurence. V Nokii tak skončil třeba Peter Skillman, viceprezident pro design v Palmu, a krátce na to Palm opustil také klíčový Matias Duarte, viceprezident pro uživatelské rozhraní WebOS, který dnes zastává podobnou pozici v Googlu a je zodpovědný za uživatelské rozhraní nejnovějších verzí Androidu (3 a 4) .

Dnes už víme, že WebOS nezahyne a HP jej bude vyvíjet v režimu open-source. To do sebe nakonec poměrně logicky zapadá, tím by totiž mohla firma elegantně vyřešit nedostatek lidských zdrojů.

Diskuze (2) Další článek: Beidou: Také Čína má svůj satelitní geolokační systém

Témata článku: , Lidský zdroj, Druhý dech, Skill, WebKit, DOS, Pro +, Web, Systém webos,