Prodej HTC One ohrožen kvůli mikrofonu? Doplněno o vyjádření HTC

Rozbor vnitřností HTC One odhalil kostlivce ve skříni. HTC použilo v modelu One mikrofon vyvinutý exkluzivně pro Nokie řady Lumia.
Prodej HTC One ohrožen kvůli mikrofonu? Doplněno o vyjádření HTC

K původní verzi článku, který najdete pod čarou, jsme získali vyjádření společnosti HTC, které některé informace uvádí na pravou míru.

  1. Právě v těchto dnech je k dispozici OTA aktualizace firmwaru HTC One. Nese označení 1.29.401.12, vylepšuje hlavně vlastnosti fotoaparátu (lepší zvuku v Zoe režimu, redukce šumu při natáčení slow motion videa, lepší barvy a dynamický rozsah) a přináší zlepšení výkonu a celkové stability systému. Ruční aktualizaci lze spustit v menu Nastavení/O produktu/Softwarové aktualizace.
     
  2. Oficiální prohlášení společnosti HTC ohledně použitého mikrofonu v telefonu modelu One:
  • Společnost Nokia nikdy nezískala soudní zákaz proti HTC One v Nizozemsku, nebo kdekoliv jinde.
  • Nizozemské řízení bylo zahájeno společností Nokia pouze proti STM. Společnost HTC nebyla v Nizozemí nikdy žalována společností Nokia.
  • Holandský zákaz se po omezenou dobu vztahuje na prodeje některých mikrofonů společnosti STM jakékoliv jiné společnosti, než je Nokia.
  • Rozsudek proti společnosti STM uvádí, že společnost HTC může do svých produktů i nadále používat již zakoupené mikrofony od STM, protože byly zakoupeny v dobré víře.
  • Pokus společnosti Nokia o stažení již prodaných mikrofonů společnosti HTC se nezdařil.
  • HTC přejde k použití vylepšených mikrofonů, jakmile budou vyčerpány zásoby mikrofonů od STM.

Tchajwanské HTC vsadilo vše na jedinou kartu, kterou je nový vlajkový model HTC One. Svoji budoucnost s ním spojil i CEO společnosti, Peter Chou, který prohlásil, že budou-li prodeje novinky slabé a firma nebude jevit zlepšení stávající situace, odstoupí ze svojí pozice. A bohužel, s HTC One nejde vše tak, jak by si společnost přála.

Klepněte pro větší obrázek
Hliníkové unibody tělo pro HTC One, jehož výroba trvá déle, než by bylo třeba

Nejprve tu byl problém s optikou, která vykazovala vady a fotografie pořízené HTC One byly v pravé části neostré. Zahraniční redakce vzápětí dostávaly na testy nové modely, kde už byla optika bez vad, softwarově ale fotografie stále nebyly zcela doladěny. Proto v dnešních dnech začíná HTC uvolňovat update, který by měl patálie s fotografiemi definitivně vyřešit. K tomuto problému se přidal zdlouhavý proces výroby, kdy frézování jednoho hliníkového těla telefonu zabere neúměrně dlouhou dobu. Společně s problémy u fotoaparátu je tak zaděláno na slušné opoždění dodávek na jednotlivé trhy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vlevo HTC One, vpravo Nokia Lumia 720. Stejná součástka, stejné identifikační číslo, exkluzivita ale svědčí Nokii

Aby toho nebylo málo, bylo inženýry Nokie objeveno, že v HTC One je použit speciální dvoumembránový mikrofon určený exkluzivně pro Nokie. Tento mikrofon vyrábí společnost ST Microelectronics a, bohužel pro HTC, se identifikační čísla těch v HTC One shodují s identifikačními čísly těch pro finské Lumie, konkrétně Lumii 720. HTC ale nemá žádné povolení, nebo snad licenci, aby tyto HAAC (High Amplitude Audio Capture) mikrofony mohlo používat. Pokud vezmeme v potaz, že HTC uvádělo HDR mikrofon u svého modelu One jako konkurenční výhodu, jedná se o velmi zajímavé obchodní praktiky.


Ponechme nyní stranou, zda-li je skutečná vina na straně HTC (pokud o tom HTC vědělo), nebo právě u společnosti ST Microelectronics (která exkluzivitu zatajila a porušila). Prvním výsledkem této kauzy je, že nizozemské soudy daly za pravdu Nokii a vydaly předběžné opatření, které zakazuje společnosti ST Microelectronics globálně po dobu 10 měsíců prodávat tuto součástku někomu jinému, než Nokii. Druhým potom pokuta 50 euro za každý prodaný mikrofon, které musí společnost ST Microelectronics zaplatit finské Nokii, maximálně však do výše jednoho milionu euro. Podle slov tchajwanské společnosti to výrobu a prodeje HTC One nijak neovlivní. Jaká bude ale realita, to ukáží až další kvartální výsledky.

Diskuze (50) Další článek: iHNed.cz: Novým předsedou Rady ČTÚ bude Jaromír Novák

Témata článku: HTC, Nokia, Smartphony, Kauzy, HTC One, HTC One (E8), HTC One (M8), HTC One V, Nokia Lumia 720, Prodej, Zdlouhavý proces, Rozsudek, Zahraniční redakce, Oficiální prohlášení, Mikrofon


Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 12 povedených tabletů, které udělají radost pod stromečkem

Vybrali jsme 12 povedených tabletů, které udělají radost pod stromečkem

** Jak se zorientovat v široké nabídce tabletů a proč tablet vůbec chtít? ** Vybíráme 12 nejlepších modelů napříč cenovým spektrem ** Cena použitelných modelů začíná na dvou tisících korun

Jan Láska | 93

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 3 — bezrámečkový slider je závanem budoucnosti i nostalgie

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 3 — bezrámečkový slider je závanem budoucnosti i nostalgie

** Xiaomi Mi Mix 3 je slider, který se téměř zbavil rámečků ** Výsuvná část ukrývá duální selfie kamerku a blesk ** Telefon rovněž nabídne špičkovou výbavu a fotoaparát

Martin Miksa | 11

RECENZE: Honor 8X — obr téměř bez chyb

RECENZE: Honor 8X — obr téměř bez chyb

** 6,5" displej nemusí nezbytně znamenat nepoužitelně velkou plácačku ** Výbava nezklame, až na zastaralý microUSB konektor ** Zásadní inovace nečekejte, ale ve střední třídě to (zatím) nevadí

Martin Herodek | 60

Xiaomi Amazfit 2 Stratos: Šlape na paty nejlepším sportovním hodinkám, cenou je rozdrtí

Xiaomi Amazfit 2 Stratos: Šlape na paty nejlepším sportovním hodinkám, cenou je rozdrtí

Nástupce původního modelu Amazfit podražil a vrhá se tak do nelehkého boje s konkurencí, která za příplatek několika stovek, nabízí o hodně víc funkcí.

Ondrej Papánek | 17

Představujeme Honor 10 Lite: Je krásný, dělá skvělé selfie a nestojí moc

Představujeme Honor 10 Lite: Je krásný, dělá skvělé selfie a nestojí moc

** Honor představil pro český trh novinku střední třídy - Honor 10 Lite ** Lákadly jsou třpytivý design, špičkové selfie a umělá inteligence ** Telefon jsme stihli krátce otestovat, toto jsou první dojmy

Martin Miksa | 24

RECENZE: Sony Xperia XA2 — z ošklivého káčátka bujarou modelkou

RECENZE: Sony Xperia XA2 — z ošklivého káčátka bujarou modelkou

** Xperia XA2 již nevypadá jako omyl japonského designéra ** Vylepšení přišla snad ve všech směrech a jsou to vylepšení znatelná ** Tenhle kousek se prostě povedl již od prvního pohledu **

Jakub Vrbacký | 24

RECENZE: Samsung Galaxy J6 je základ pro nenáročné. Vyčnívá jen AMOLED

RECENZE: Samsung Galaxy J6 je základ pro nenáročné. Vyčnívá jen AMOLED

** Otestovali jsme nový model spadající do nejnižší řady Galaxy J ** Část funkcí si bere od Galaxy A6, kovové tělo však nahradil kvalitní plast ** I tak se ale novinka prodává za 6 500 Kč. Není to trochu moc?

Martin Chroust | 22