První opravdový virus pro Symbian

Jmenuje se Cabir a je to první virus v pravém slova smyslu, přesněji typ červ (worm). To znamená, že se dokáže samovolně šířit z mobilu na mobil. Virus se rozmnožuje naprosto nekontrolovaně prostřednictvím technologie Bluetooth. Rozesílá se na každé zařízení, které ve svém okolí najde. Dokonce i na Bluetooth tiskárny.

Doménou viru jsou však chytré telefony s platformou Symbian. Množí se jako soubor typu SIS, který se automaticky instaluje do složky APPS ihned po potvrzení přijetí adresátem. Po svém spuštení virus jen zobrazí hlášení a pak se nakopíruje do složky, která není ve standardním reřimu viditelná. Dokonce ani promazáním složky APPS se virus neodstraní a pokračuje vesele ve vyhledávání dalších Bluetooth obětí.

Podle webu www.kaspersky.com se zatím zdá, že virus naštěstí kromě nekontrolovaného šíření žádné další nepravosti nepáchá. Snad jen to, že plýtvá energii vašeho napájecího zdroje neustálým vyhledáváním cílů. To ale nic nemění na skutečnosti, že pokud již jednou existuje způsob, jakým se nákaza může šířit, další a nebezpečnější formy na sebe nejspíš nenechají dlouho čekat.

Další podrobnosti najdete také na stránkách SARC.

Diskuze (36) Další článek: Nokia a její historie v obrazech

Témata článku: Virus, Vir

Určitě si přečtěte