První virus pro mobily, který se snaží napadnout PC

F-Secure včera na svém blogu popsal první virus – správně trojský kůň – pro mobilní telefony se Symbianem, který se snaží napadnout i osobní počítač.

Cardtrap.A nakopíruje na paměťovou kartu mobilu dva červy pro Windows: Win32/Padobot.Z and Win32/Rays. Přidá k nim soubor autorun.inf, který se snaží červy spustit hned, jakmile paměťovou kartu vsunete do čtečky připojené k počítači. Windows naštěstí nepodporují automatické spouštění souborů z paměťové karty, v kombinaci s některými ovladači jiných výrobců to ale není nereálná situace.

Klepněte pro větší obrázek
Obsah paměťové karty (zdroj F-Secure)

První věc, kterou pokročilý uživatel po nakažení mobilu virem provede, je právě záloha obsahu paměťové karty. Popsaný Cardtrap.A sice není nebezpečný, ale najdou-li ti, kdo viry tvoří, volnou cestičku do osobních počítačů, mohli bychom se v budoucnu ještě divit.

Pokud do smartphonu budete instalovat pouze aplikace z ověřených zdrojů, nebo pokud nebudete bezmyšlenkovitě potvrzovat vše, co se objeví na displeji, budete před viry dokonale chráněni.

Tip: Podívejte se, jak vypadá a co dělá zavirovaný mobil

Témata článku: Virus, Vir, Mobil

Určitě si přečtěte

Jak bezpečně používat smartphone

Jak bezpečně používat smartphone

** Bezpečnost má ve spojitosti s mobilem mnoho podob ** Bakterie, baterie, viry, zloději, děravá paměť... ** Někdy je řešení jednoduché, jindy prakticky neexistuje

13.  8.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 15

Ransomware útočil a připomněl, že máme používat selský rozum

Ransomware útočil a připomněl, že máme používat selský rozum

** Česku se spíše vyhnul ** Ve světě ale napáchal velké škody ** Nejlepší obranou je přitom přirozená ostražitost na webu

20.  5.  2017 | Polesný David, Čížek Jakub | 7