Revoluce začíná: v Japonsku se za nákupy běžně platí mobilem

V současné době se v Japonsku začínají výrazněji rozmáhat čipové platby pomocí telefonu. Abyste zaplatili za nákup, stačí přiblížit svůj patřičně vybavený mobilní telefon k stejně vybavenému terminálu. Platba již poté proběhne automaticky, bez nutnosti nějakého spárování a podobně. Zatím není tato možnost placení dostupná všude, ale dá se předpokládat, že postupem času se rozšíří do spousty obchodů a také do dalších zemí. V našich končinách je průkopníkem technologie nazvané NFC (Near Field Communication)společnost Nokia, konkrétně její nedávno představený model 6212 classic, který má funkci již předinstalovanou od výrobce.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nokia 6212 classic: první evropský mobil, který zvládne čipové platby - bude mít ale kde uplatnit tuto schopnost?

Technologie je na první pohled velmi přínosná s potenciálem velké úspory času, omezení zbytečných transferů peněz atd. Na druhou stranu s podobnou technologií vyvstává řada otázek, týkajících se především správného fungování a zabezpečení. Jelikož platba probíhá bezdrátově, je její bezpečnost přeci jen o něco málo nižší, než platba klasickými bankovkami. Také autentizace různých plateb při velkém množství telefonů a terminálů by v budoucnu mohla být problémem.

Klepněte pro větší obrázek
Podobný pohled není dnes v japonských obchodech vzácností

Jak se k možnosti placení mobilem stavíte vy? Znamená pro vás zjednodušení manipulace s penězi, nebo nechcete spoléhat na elektroniku, která občas může selhat, a platit raději bezpečně papírovými bankovkami? Napište nám svůj názor do diskuze.

Zdroj: slashphone.com

Diskuze (6) Další článek: Operátoři zlevňují a zbrojí na léto (ceník)

Témata článku: Ostatní, Nokia 6212 classic, Správné fungování, Revoluce, Mobil

Určitě si přečtěte