Rohde & Schwarz SMU 200A: krabice, která splete každou GPS

Pokud pracujete ve vývojovém centru firmy vyrábějící GPS, zřejmě vám teď neukáži nic nového, ale ostatní by mohla tahle nevzhledná krabice zajímat stejně, jako v Barceloně na World Mobile Congressu zaujala mě. Jde o generátor vektorového signálu, konkrétně Rohde & Schwarz SMU 200A, který je primárně určen pro testování nejrůznějších technologií od prostého GSM, přes HSDPA a třeba i aktuálně diskutovaného LTE až po GPS. Seznam standardů signálu, které je tato „krabice“ schopná vytvořit, je úctyhodný a pokud máte zájem, rozhodně si prohlédněte specifikaci na produktových stránkách.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Rohde & Schwarz SMU200A: hračka, kterou si asi jen tak nekoupíte

Už možná tušíte, že nepůjde o levnou hračku. Firma své produkty neprodává po stovkách, ba právě naopak, ke každé zakázce přistupuje individuálně. Téměř každé hotové zařízení se nějak liší, a to samé by se dalo říct i o cenách. Vystavovatel se tedy chvíli zdráhal sdělit jakoukoliv konkrétní cenu, ale heslem „pro představu“ jsem z něj vymámil cenu toho konkrétního vystavovaného kusu, před kterým jsme zrovna stáli. Po přepočtu to bylo okolo dvou miliónů korun...

Smysl generátoru je nasnadě a na stánku byl předveden v povedené a názorné situaci. K přístroji byl připojen GPS-mobil Nokia 6110 Navigator, signál byl z generátoru veden přes konektor přímo do antény GPS. Bude-li chtít vývojář připojit jiný přístroj bez konektoru, je nutné demontovat kryt a k anténě se dostat tímto způsobem. Důležitým bodem pro úspěšné a smysluplné testování je zamezit viditelnost reálných GPS satelitů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
„Stolní GPS satelit“ v akci se symbianovou Nokií Navigator

Zajímavé je, že SMU 200A negeneruje pouze „nějaký“ GPS signál, ale pomocí propracovaného softwaru je možné simulovat nejrůznější situace. Měnit lze síla signálu a počet „viditelných“ satelitů. Výrobci navigačního hardwaru tak mohou otestovat citlivost svého přístroje v celém spektru od přímé viditelnosti na maximální počet satelitů, až po chůzi v městské zástavbě, nebo hustém lesním porostu. Pomocí softwaru je také možno měnit obsah samotného signálu, což je vidět třeba i výše na fotografii. Zatímco jsme stáli v centru Barcelony, Nokia ukazovala, že vytrvale objíždí římské koloseum. To je pro změnu vlastnost užitečná pro tvůrce map a navigačního softwaru, kteří tak mohou testovat v klidu kanceláře.

Klepněte pro větší obrázek 
Ve stejné krabici tentokrát s jinými vnitřnostmi byla předvedena technologie pro rychlý mobilní internet LTE, žhavé téma barcelonské výstavy
Diskuze (1) Další článek: O2 se loni dařilo, předplacenkáři přecházeli na paušální služby

Témata článku: , Nokia 6110 Navigator, Krabice, Kter, Rohde, Schwarz, Roh