Rok 2011: čtvrtina telefonů půjde s cenou pod pětistovku

Trh s mobilními telefony se stále bouřlivě vyvíjí, ale také už se pomalu začíná zaplňovat. Výrobci se proto stále více orientují na trhy v pacifické Asii, Africe, středním východu, v Latinské Americe a ve východní Evropě. Zde sice mají velké množství potencionálních zákazníků, ale ne příliš bohatých. Analytická společnost ABI Research ve své studii proto odhaduje, že z koláče celkových prodejů telefonů začnou ve velkém ukusovat ultralevné telefony.

V roce 2011 už by měl být dokonce každý čtvrtý prodaný telefon levnější než 20 dolarů, tedy necelých našich pět set korun. Více než 50% z nich přitom bude prodáno právě na výše zmiňovaných trzích. Celkově by mělo být prodáno přes 330 miliónů takových telefonů za rok. Ultralevných telefonů budou využívat i evropští operátoři na lákání spořivých zákazníků, kterým může být takový telefon poskytnut zdarma i při úvazku s nejnižším tarifem.

Nejvíce se do oblasti levných telefonů žene Nokia a Motorola. Jednoho levného zázraku od Motoroly se dočkáme už letos – v půli roku by k nám měla přijít atraktivní Motorola Fone F3 a to s cenou kolem jednoho tisíce korun. Motorola už prodala dvanáct miliónů svých levných telefonů s cenou pod 40 dolarů v zemích jako je Indie, Malajsie, Turecko, Rusko nebo Nigerie.

Očekává se, že trendu se rychle chytnou i ostatní výrobci. Oblast s ultralevnými telefony by měla být nejrychleji rostoucím odvětvím na trhu s mobilními telefony minimálně ještě následujících pět let.

Diskuze (6) Další článek: Nokia 6300: trhák roku 2007 (první dojmy)

Témata článku: Ostatní, Motorola Fone F3, Čtvrt, Rok, Ultralevných telefon, Telefon

Určitě si přečtěte