Rozhodnutí EU: ze zahraničí budeme volat za 14 Kč

Kauza „Roaming: operátoři vs. EU“ pokračuje. Dnes proběhlo v Bruselu očekávané jednání, jehož výsledkem je usnesení, které obyvatele EU přiblížilo k nižším cenám za mezinárodní volání. Dalším (podle mnohých již pouze formálním) krokem je schválení tohoto rozhodnutí hlavním plénem Evropského parlamentu a jednotlivými členskými státy.

Mnoho protichůdných požadavků vyústilo v šalamounské rozhodnutí. Europoslanci schválili cenové stropy pouze na jeden rok, o dalším pokračování regulace se bude znovu jednat. Hojně diskutovanou a mnohokrát změněnou byla výška cenového stropu. Minutová sazba za volání ze zahraničí nesmí být pro konečného spotřebitele vyšší, než 49 eurocentů (cca 14 Kč). Za příchozí hovor pak zaplatíme maximálně polovinu této částky (24 eurocentů). Maloobchodní regulace je ještě doplněna maximem velkoobchodních cen: 30 eurocentů za minutu hovoru.

Poslední jednání tak dopadla lépe, než se všeobecně očekávalo a nižších cen za mezinárodní volání bychom se mohli dočkat ještě při letošních dovolených.

Tip: problematice roamingu a jeho projednávání na půdě Evropského parlamentu se zevrubně věnuje článek Jiřího Peterky.

Témata článku: Ostatní, EU, Zahraničí

Určitě si přečtěte

Roaming už padnul, teď se EU zaměří na předražené volání do zahraničí

Roaming už padnul, teď se EU zaměří na předražené volání do zahraničí

** V roamingu konečně využíváme služby za domácí ceny ** EU se chce nyní zaměřit na drahé volání z domova za hranice ** Jde o další škodlivou regulaci EU? Nebo není jiná cesta?

3.  10.  2017 | Pospíšil Aleš | 44

Zrušený evropský roaming je brutální vražda virtuálních operátorů

Zrušený evropský roaming je brutální vražda virtuálních operátorů

** Když EU rušila roaming, šla přes mrtvoly ** Tou největší jsou virtuální operátoři ** Vlastně je překvapivé, že už nepadají jeden po druhém

12.  8.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan

Za domácí ceny můžete volat i v Karibiku. Podívejte se na turistické ráje, které patří do EU

Za domácí ceny můžete volat i v Karibiku. Podívejte se na turistické ráje, které patří do EU

** I velmi atraktivní kousky Afriky, jižní Ameriky a Karibiku patří do EU ** To znamená, že i odtud voláte za domácí ceny ** Martinik, Madeira, Guadeloupe, Azory, Kanáry a další

4.  8.  2017 | Pospíšil Aleš | 24