Rozhodnutí EU: ze zahraničí budeme volat za 14 Kč

Kauza „Roaming: operátoři vs. EU“ pokračuje. Dnes proběhlo v Bruselu očekávané jednání, jehož výsledkem je usnesení, které obyvatele EU přiblížilo k nižším cenám za mezinárodní volání. Dalším (podle mnohých již pouze formálním) krokem je schválení tohoto rozhodnutí hlavním plénem Evropského parlamentu a jednotlivými členskými státy.

Mnoho protichůdných požadavků vyústilo v šalamounské rozhodnutí. Europoslanci schválili cenové stropy pouze na jeden rok, o dalším pokračování regulace se bude znovu jednat. Hojně diskutovanou a mnohokrát změněnou byla výška cenového stropu. Minutová sazba za volání ze zahraničí nesmí být pro konečného spotřebitele vyšší, než 49 eurocentů (cca 14 Kč). Za příchozí hovor pak zaplatíme maximálně polovinu této částky (24 eurocentů). Maloobchodní regulace je ještě doplněna maximem velkoobchodních cen: 30 eurocentů za minutu hovoru.

Poslední jednání tak dopadla lépe, než se všeobecně očekávalo a nižších cen za mezinárodní volání bychom se mohli dočkat ještě při letošních dovolených.

Tip: problematice roamingu a jeho projednávání na půdě Evropského parlamentu se zevrubně věnuje článek Jiřího Peterky.

Diskuze (37) Další článek: Trojice záhadných Nokií zná své jméno

Témata článku: Ostatní, EU, Zahraničí

Určitě si přečtěte