S Nokií se na dálku dostanete i do vypnutého počítače

Věci se hýbaly rychle. Čtvrtého prosince oznámila Nokia zahájení akvizice firmy Avvenu, pátého prosince oznámila ukončení akvizice. Čím že je kalifornská firma Avvenu pro Nokii tak zajímavá? Vlastní technologii pro vzdálený přístup z mobilu k souborům uloženým v počítači. Něco takového Nokii chybělo a nyní skvěle zapadne do portfolia jejích služeb. „Vzdáleným přístupem“ je myšleno odkudkoliv na světě prostřednictvím datových přenosů, spojení je zabezpečené a Avvenue se chlubí tím, že se jejich protokol prokouše i do vypnutého počítače. Systém tedy zřejmě umí vzbudit počítač přes síťovou kartu (wake-on-lan).

Výhody jsou jasné. Jste v terénu, nutně potřebujete konkrétní soubor z disku počítače, který leží na vašem pracovním stole. Vezmete telefon a soubor si stáhnete. Pokud zrovna nepůjde o mnoho desítek megabajtů velkou databázi, ale třeba jen pár stránek ve Wordu, jistě nebude problém je stáhnout i přes pomalejší GPRS. Po stažení už záleží na možnostech konkrétního telefonu (smartphonu), zda dokáže soubor otevřít, editovat, uložit na paměťovou kartu a přenést do jiného zařízení, poslat e-mailem…

Služba mne zaujala jsem chtěl ji hned vyzkoušet, na webu Avvenu.com jsem tedy navštívil sekci Download. Zklamal mne však výčet zemí, který by se dal shrnout do pouhých třech písmen: USA. Doufejme, že to Nokia již brzy změní a dostane se i na země se jménem „od C“.

Diskuze (17) Další článek: Jabra BT3030: skvělá psí známka a špetka anglicko-polsko-českého humoru

Témata článku: Nokia, Počítač

Určitě si přečtěte